Eurokomisár pre rozširovanie ŠTEFAN FÜLE si myslí, že Srbsko a Kosovo po rezolúcii OSN začali novú éru, keď už sa namiesto slov prešlo k činom.
Srbsko v nedávnej rezolúcii OSN síce ustúpilo únii, ale zdôraznilo, že to neznamená uznanie Kosova. Ako vidíte po nej šance Kosova a Srbska vstúpiť do únie?
„Nie je to o tom, kto ustúpil, ale hlavne o tom, že sme našli spoločný jazyk medzi 27 členskými štátmi a Srbskom v takej citlivej veci, ako je Kosovo. Je to významný počin, ktorý otvorí dvere na riešenie množstva otázok vrátane európskej perspektívy, a to nielen pre Srbsko, ale aj pre Kosovo. Preukázanou jednotou v New Yorku prestávame iba hovoriť o európskej perspektíve a začíname ju spoločne napĺňať. Teraz je hlavne dôležité, aké kroky budú po rezolúcii nasledovať."
Kedy by sa tieto krajiny mohli stať členmi únie?
„Európska komisia sa vždy bránila, aby hovorila nejaké dátumy a kalendáre. Dôležité je, aby prístupový proces prebiehal s oboma paralelne. Myslím, že nikto nebude chcieť zdržovať jednu krajinu, aby ju tá druhá dohnala, alebo naopak niekomu vytvárať skratky, aby dohnal zameškané. Ku každej budeme pristupovať podľa jej vlastných zásluh."
V únii vládne únava z rozširovania - neochota prijímať ďalšie krajiny. Čím to je?
„Neviem, čo presne tá únava, o ktorej občas počujem, znamená. Posledných päť až osem rokov sme riešili hlavne otázky spojené s ústavnou zmluvou a neskôr Lisabonskou zmluvou, a tam žiadny priestor na rozširovanie nebol. To sa teraz zmenilo. Dlhšie sme nemali možnosť predstaviť kandidáta, čo by bol stopercentne pripravený na členstvo. Dúfam, že Chorvátsko v blízkom čase takým kandidátom bude."
Môže byť Island pozitívnym príkladom, alebo mu to, že väčšina Islanďanov je teraz proti členstvu, poškodí?
„To je na islandskej verejnosti, aby si to ujasnili. Súčasná podpora je nízka, do značnej miery odráža kolaps bánk a vyjednávanie s britskou a holandskou vládou. Island dáva rozširovaniu nový strategický a geografický rozmer. Je dobré vedieť, že rozširovanie únie nejde len jedným smerom - na juhovýchod. Island je už 16 rokov členom Európskeho hospodárskeho priestoru, a to je výhoda. Mnohé kapitoly budú však zložitejšie, okrem rybolovu poľnohospodárstvo či životné prostredie. Neexistujú žiadne skratky k členstvu."
Má Turecko po ústavných zmenách väčšiu šancu?
„Schválenie ústavnej reformy v Turecku je vítané. Bielym slonom v rokovacej sále je však cyperská otázka. Jej vyriešenie by bolo obrovským stimulom pre rokovania."
Čo hovoríte na kritiku, že Turecko nepatrí do únie, lebo je moslimské?
„Argumenty typu, že do únie nepatrí, pretože je tam dominantné iné náboženstvo, sú zavádzajúce. Únia nie je náboženský klub. Stojí na stanovených hodnotách a ak si ich Turecko vezme za vlastné a bude ich brániť, miesto v únii mu patrí."