BELEHRAD, BRATISLAVA. Po dva a pol roku od vyhlásenia nezávislosti sa situácia ohľadom Kosova môže pohnúť dopredu. Srbskí a kosovskí predstavitelia spolu začnú rokovať.
Belehrad a Priština by si mali sadnúť za jeden stôl budúci mesiac. Pôdu na rokovania má tento týždeň v OSN pripraviť vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné vzťahy Catherine Ashtonová.
Na oddelených stretnutiach o tom mala diskutovať so srbským prezidentom Borisom Tadičom a s kosovským premiérom Hashimom Thacim.
Eurokomisár Štefan Füle pre SME: Rezolúcia otvorí dvere do únie pre Srbsko aj Kosovo
Otočený list v rokovaniach Rokovania sú výsledkom rezolúcie OSN, ktorú Srbsko dohodlo s Európskou úniou pred dvoma týždňami. Dokument priamo vyzýva na diskusiu a na rozdiel od predchádzajúceho srbského návrhu neodsudzuje jednostranné vyhlásenie nezávislosti.
Skončila sa ním jedna etapa, keď sa Srbsko snažilo na diplomatickom poli bojovať proti nezávislému Kosovu. Aktívny bol najmä minister zahraničia Vuk Jeremič, ktorý obchádzal krajiny po celej planéte, aby neuznali samostatný štát.
PREDOŠLÉ DISKUSIE Február 1999: Belehrad a Priština kompromis nenašli, nasledovalo bombardovanie Juhoslávie lietadlami NATO. 2006, 2007: Diskusie Srbov a Kosovčanov mali vyriešiť štatút provincie. Nepodarilo sa, následne Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť.
Zdroj DPA
Rezolúciu, ktorú dohodol s Ashtonovou srbský prezident Boris Tadič, analytici označujú za „otočenie listom".
Tadič svojím „štátnickým krokom" posunul krajinu smerom k Európskej únii. Srbská vláda vie, že bez vyriešeného Kosova sa jej členom nestane.
Brusel dáva najavo spokojnosť a možný pokrok v integrácii Srbska. Tento víkend bol na návšteve v Belehrade eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle. Ten hovoril „o nových vzťahoch" a o impulze pre Srbsko na jeho ceste do Európskej únie.
Budúci mesiac bude Európska únia diskutovať o štatúte kandidáta pre Srbsko. Belehrad dúfa, že by ho mohol dostať koncom budúceho roka.
Kriminalita aj kláštory Podľa kosovského denníka Koha Ditore predbežný návrh hovorí, že by mali diskutovať o cezhraničnej kriminalite, ochrane srbských kláštorov v Kosove a zaznieť by malo aj postavenie severného Kosova.
Srbský vicepremiér Božidar Djelič však dodal, že chcú otvoriť aj tému statusu Kosova, o ktorom Priština hovoriť nechce.
Ako sú na súčasné rokovania medzi Srbskom a Kosovom pripravení Srbi? Ako hovorí srbská sociologička a známa aktivistka Sonja Lichtová, srbský národ je dospelejší, ako si mnohí na západe myslia.
„Ľudia si racionálne uvedomujú, že Kosovo je nezávislé a neexistuje reverzný proces. V prieskumoch 65 percent opýtaných uznalo, že Kosovo je nezávislé a zostane ním. Nepáči sa im to, ale akceptujú to," povedala Lichtová.