TOKIO, BRATISLAVA. Čan Čchi-siong bol ešte donedávna len čínskym kapitánom rybárskej lode. Keď však 8. septembra neposlúchol príkazy japonskej pobrežnej stráže v sporných vodách a narazil do jej plavidiel, stal sa súčasťou veľkej politiky.
Japonci ho zadržali, zobrali do väzby a súdy rozhodujú, či ho obžalujú. Peking sa nahneval a rázne požaduje jeho prepustenie. V nedeľu dokonca prerušil kontakty s Tokiom na úrovni ministrov centrálnej aj provinčných vlád.
Za vládou zrejme stoja aj bežní Číňania, ktorí si stále spomínajú na krvavú japonskú okupáciu z druhej svetovej vojny. Cez víkend demonštrovali pred budovami japonských zastupiteľstiev a asi desaťtisíc turistov zrušilo cestu do Japonska.
Vláda navyše odvolala pozvánky pre tisícku japonských študentov, ktorí mali navštíviť výstavu Expo v Šanghaji.
Incident s rybárskou loďou len zvýraznil dlhotrvajúce spory o suverenitu nad ostrovmi Senkaku, ktoré v súčasnosti kontroluje Japonsko. Tie sú síce malé a neobývané, no v ich okolí žije množstvo rýb.
Kontrola nad nimi je navyše kľúčová aj z hľadiska zemného plynu, ktorý sa kúsok od nich nachádza. Japonsko a Čína sa síce dohodli, že pri ťažbe budú postupovať spolu, no Tokio už obvinilo Peking, že do oblasti priviezol ťažné stroje.
Spor by nemal mať väčšie rozmery, keďže svetové ekonomiky číslo dva a tri sú na seba až príliš naviazané, hovoria analytici.