VATIKÁN, BRATISLAVA. Ohromné majestátne fresky, šuchotajúce knihy viazané v koži staré niekedy aj stovky rokov, ale aj moderné výťahy, wifi a mikročipy v knihách, ktoré monitorujú ich pohyb. A všade senzory, ktoré sledujú teplotu a vlhkosť v miestnostiach.
Tak znovu vyzerá Vatikánska apoštolská knižnica. Včera ju po trojročnej rekonštrukcii otvorili pre odbornú verejnosť.
Bez turistov Apoštolská knižnica patrí k najdôležitejším strážcom západnej vzdelanosti. Ukrýva poklad - státisíce rukopisov a kníh, z mnohých dokonca prvé vydania.
Nepretržite fungovala viac než päťsto rokov, pre odbornú verejnosť bola otvorená počas prvej aj druhej svetovej vojny, prečkala reformáciu i protireformáciu, nástup národných štátov aj koniec monarchií.
Lenže v roku 2007, napriek protestom akademikov, sa ju jej strážcovia rozhodli zavrieť. Dôvodom bola renovácia, za ktorú podľa agentúry AFP zaplatila cirkev 25 miliónov eur.
VATIKÁNSKA APOŠTOLSKÁ KNIŽNICA
Založil ju pápež Mikuláš V. v polovici 15. storočia. Ako Vatikánska apoštolská knižnica funguje od roku 1475. Obsahuje asi 1,5 milióna zväzkov: rukopisy aj knihy.
„Vzhľadom na veľkosť a rozsah projektu, ale aj hluk, čo by spôsobil, sme sa domnievali, že je nevyhnutné knižnicu zavrieť," povedal AFP vatikánsky knihovník, kardinál Raffaele Farina.
Jedna z najstarších knižníc na svete sídli v budove zo šestnásteho storočia. Potrebovala sa prispôsobiť moderným štandardom.
Podľa knihovníkov sa však na prvý pohľad veľa nezmenilo. Bežný turista sa do takzvanej pápežskej knižnice nedostane.
Svoje brány otvára len zhruba štyrom až piatim tisíckam odborníkov ročne, ktorí chcú skúmať rukopisy alebo knihy uložené v jej regáloch.
Nájdu tam viacero cenností. Napríklad Vatikánsky kódex z prvej polovice štvrtého storočia, jednu z najstarších Biblií, ktorá je napísaná ešte v gréčtine.
K dispozícii pápežovi Hovorí sa, že vypožičať a odniesť si knihu môže z knižnice iba sám pápež. „Príležitostne si pápež nejaký zväzok vyžiada," potvrdila knižnica pre Catholic News Service. „Je to pápežova knižnica."
Najpodstatnejšia zmena v jej vnútri sa udiala pod zemou. Časť knižnice sa premenila na pevnosť. Podzemné miestnosti, v ktorých sú skladované vzácne rukopisy, by mali odolať dokonca jadrovému útoku.
Chránia tak zrejme najrozsiahlejšiu zbierku manuskriptov na svete.
Ak by ste však hľadali tajomstvá, v knižnici by ste zrejme nepochodili. Tajné vatikánske archívy od knižnice odčlenili už v sedemnástom storočí. Navyše, apoštolská knižnica nie je univerzálna.
„Márne by ste v nej hľadali knihy o ekonomike," povedal americkej televízii ABC jeden z knihovníkov. Špecializuje sa skôr na vedu a humanitné náuky ako filozofia či teológia.