VIEDEŇ. Kedysi to bolo vo Viedni celkom inak, keď tu nebolo toľko cudzincov, hovorí na videu staršia Viedenčanka.
V tej chvíli sa o ňu prestanú starať tri opatrovateľky: Hasija z Bosny, ktorá žije vo Viedni 16 rokov, Karunga z Indie, ktorá v meste pracuje sedem rokov, a Marzena z Poľska, ktorá tu žije a pracuje 14 rokov. Šot sa končí sloganom: Bez takzvaných cudzincov by boli mnohí v tomto meste sami.
Bez vás by to nešlo Video natočili vládni sociálni demokrati (SPÖ) ako súčasť kampane pred októbrovými voľbami vo Viedni. V meste, kde má každý tretí obyvateľ nerakúsky pôvod, ide hlavne o cudzincov.
Postarali sa o to krajne pravicoví Slobodní (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho. Tvrdou proticudzineckou kampaňou si chcú vylepšiť 15 percent z posledných viedenských volieb.
Voľby vo Viedni najsilnejšou stranou sú od skončenia druhej svetovej vojny sociálni demokrati (SPÖ), populárny primátor Michael Häupl je v úrade 16 rokov, z 1,7 milióna Viedenčanov 32 percent nemá rakúske občianstvo, najviac tu žije Turkov (41-tisíc) a ľudí z bývalej Juhoslávie (124tisíc).
O videu nám so zápalom rozpráva sociálna demokratka Sonja Wehselyová, ktorá má na viedenskom magistráte na starosti zdravotníctvo a sociálne veci.
„Vo viedenských nemocniciach a opatrovateľských domoch pracuje 32-tisíc ľudí a tretina z nich sa nenarodila v Rakúsku. Keby sme nemali Slovenky či Poľky, môžeme zatvoriť nemocnice, mobilná starostlivosť by nefungovala,“ hovorí Wehselyová.
S rovnakým zápalom nedávno kritizovala kampaň Slobodných, ktorí prišli so sloganom Viac odvahy pre viedenskú krv. Veľa cudzieho nerobí nikomu dobre.
Obhajobu cudzincov berie Wehselyová vážne. Vo Viedni sme sa stretli v časti Leopoldstadt v jej obľúbenej reštaurácii na Karmelitermarkt. Trh je zmenšeninou Viedne. Ovocie, zeleninu, ryby či mäso tu vedľa seba predávajú Rakúšania, Turci, Gruzínci či ľudia z bývalej Juhoslávie.
„V Rakúsku, žiaľ, máme tradíciu pravicovopopulistických strán, ktoré apelujú na jednoduché inštinkty ľudí. A teraz im pomáha svetová kríza, hoci vo Viedni nie je citeľná,“ vysvetľuje Wehselyová.
Miestni sa boja o prácu Slobodní tu majú úspech. „Hlavne mladí ľudia a muži s nižším vzdelaním počúvajú na argumenty, že im ľudia zo susedných štátov vezmú prácu. Najväčším obetným baránkom sú Turci a islam,“ vysvetľuje Karin Cvrtilová z inštitútu OGM.
Prieskumy ukazujú, že Slobodných bude voliť vyše 20 percent ľudí a mohli by sa stať druhou najsilnejšou stranou v meste. „Sami voľby označujú za matku všetkých bitiek,“ dodáva Ctvrtilová. Do 10. októbra čaká Viedeň tvrdá kampaň. Mobilizovať stúpencov sociálnych demokratov bude oveľa zložitejšie, než prilákať voličov Slobodných.