Brusel 27. mája (TASR) - Členské štáty NATO a Rusko slávnostne podpíšu v utorok v Ríme na najvyššej úrovni dohodu, na základe ktorej vznikne nový spoločný orgán Rada NATO-Rusko.
Napriek kvalitatívne novej úrovni vzájomných vzťahov, ktoré má tento orgán zabezpečiť, sa však nemení odmietavý postoj Moskvy napríklad k plánovanému rozšíreniu NATO.
Nová rada vo formáte "20" nebude len orgánom pre vzájomné konzultácie, ako tomu bolo doteraz v prípade stálej zmiešanej rady "19+1", ale bude môcť tiež prijímať spoločné rozhodnutia a koordinovať postup v celom rade oblastí spoločného záujmu. Ide najmä o boj proti terorizmu, pôsobenie mierových síl, riešenie krízových situácií, odzbrojovanie, nešírenie zbraní hromadného ničenia či vojenskú spoluprácu.
Rusko napriek užším vzťahom s NATO nebude mať právo veta vo vnútorných záležitostiach aliancie, napríklad čo sa týka kolektívnej obrany alebo rozširovania. Moskva však dnes, deň pred summitom aspoň zopakovala svoje negatívne stanovisko k plánovanému prijatiu nových krajín do NATO.
"Rozšírenie aliancie neposilní bezpečnosť ani NATO, ani nových členov. Objektívne dôvody pre posun NATO smerom k ruským hraniciam neexistujú," vyhlásilo dnes v Moskve ministerstvo zahraničných vecí. Rusko si ale uvedomuje, že proti rozširovaniu NATO nebude môcť nič robiť, a tak ruský prezident Vladimir Putin v Ríme zrejme len zopakuje negatívny postoj k tomuto procesu.
Rusku sa do dohody podarilo presadiť, že všetky členské štáty NATO budú v rade zastupovať v prvom rade samy seba, teda že by nemali na zasadnutia prichádzať s vopred schválenými spoločnými postojmi, ako tomu bolo doteraz. Moskva však tomu nebude môcť celkom zabrániť.
Nová rada bude zasadať aspoň raz mesačne na úrovni veľvyslancov, aspoň dvakrát do roka na úrovni ministrov a podľa potreby na najvyššej úrovni.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed