Budapešť 25. mája (TASR) - Maďarsko vyjadrilo dnes obavy v súvislosti s ohrozením dodržania časového harmonogramu pre ozširovanie Európskej únie vzhľadom na spor týkajúci sa voľného pohybu pracovných síl.
Hoci Maďarsko patrí do prvej skupiny kandidátskych krajín, ktoré dúfajú, že sa stanú členmi EÚ v nadchádzajúcich rokoch, vedúci maďarského Sekretariátu pre rozširovanie Péter Gottfried vyjadril pochybnosti, či sa stanovený harmonogram dodrží.
Dvaja z členov únie - Nemecko a Rakúsko - požadujú sedemročné prechodné obdobie pre nových členov únie, pretože sa obávajú náhleho prílevu lacných pracovných síl po rozšírení EÚ smerom na východ. Podľa Gottfrieda by EÚ mala pristúpiť k takýmto opatreniam až po prijatí nových členov v prípade, že niečo také nastane.
Krajiny prvej tzv. luxemburskej skupiny - Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Estónsko, Slovinsko a Cyprus - začali rokovania s EÚ v roku 1998. Najlepšie pripravení kandidáti by mali dokončiť negociačné rozhovory do konca roka 2002 a vstúpiť do únie pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré budú na jar 2004.
Maďarský vyjednávač je však skeptický a tvrdí, že si nie je istý, či bude Budapešť za švédskeho, belgického a španielskeho predsedníctva v EÚ, ktoré sa skončí v roku 2002, schopná napredovať podľa stanoveného plánu.
Gottfried preto vyzval, aby sa na summite únie v Göteborgu zamerala pozornosť na otázku voľného pohybu pracovných síl. Zároveň apeloval na členské štáty, aby potvrdili svoje odhodlanie postupovať podľa plánu.
Maďarsko by si tiež želalo, aby sa ešte pred skončením švédskeho predsedníctva vyriešila otázka kúpy pozemkov v kandidátskych krajinách cudzincami z iných členských štátov. Maďarsko požaduje desaťročný zákaz a Poľsko chce dokonca 18-ročné moratórium.