LONDÝN, BRATISLAVA. Aj jeho fanúšikovia sa obávali, že návšteva Veľkej Británie nedopadne dobre. Lístky na omše sa nepredávali, hlavu katolíckej cirkvi si prišlo vypočuť podstatne menej ľudí, ako očakávali organizátori. A Londýn zažil najväčšiu protipápežskú demonštráciu od jeho nástupu do úradu pred piatimi rokmi. Ľudia držali v rukách transparenty s nápismi „Pápež domov“ alebo „Hanba pápežovi“.
Podal ruku pastorke
Aj tak si Benedikt XVI. získal viac Britov, ako sa čakalo. Pápež urobil počas prvej oficiálnej návštevy niekoľko gest, ktoré sa nedali prehliadnuť.
V piatok počas prehliadky Westminsterského opátstva si podal ruku s anglickou pastorkou Jane Hedgesovou. Práve nesúhlas Vatikánu s vysväcovaním žien je jednou z vecí, proti ktorej Briti toľkokrát protestovali. A to v júli označila katolícka cirkev vysväcovanie žien „za najťažší zločin“.
V sobotu vo Westminsterskej katedrále hovoril o sexuálnom škandále katolíckych kňazov a obetiam sa ospravedlnil za „neslýchané zločiny“. Na štyridsať minút sa osobne stretol s piatimi britskými obeťami pedofilných kňazov a žiadal ich o odpustenie.
Na nedeľňajšej omši na otvorenom priestranstve v Birminghame prekvapil Benedikt XVI. viac ako 50-tisíc ľudí, keď hovoril o svojom živote a spomenul nacistov.
„Pre mňa ako jedného z tých, ktorí zažili a trpeli v temných dňoch nacistického režimu v Nemecku, je veľmi dojemné, že som tu s vami a môžem si pripomenúť mnohých vašich spoluobčanov, ktorí obetovali svoje životy a odvážne vzdorovali silám tejto odpornej ideológie,“ povedal pápež, ktorý bol členom Hitlerjugend.
V Birminghame prvýkrát osobne blahorečil teológa z 19. storočia Johna Henryho Newmana, ktorý prestúpil z anglikánskej ku katolíckej cirkvi, ale pre obe ostal veľkou osobnosťou.
Zlepšil si u ľudí imidž
Získal si aj médiá. Sunday Times napísal, že pápež Britov ako človek príjemne prekvapil. Zmenil mienku o sebe ako o „rotvailerovi“, strážcovi Božej viery a zapísal sa ako „svätý starý otec“. Aj ľavicovoliberálny Observer písal o zmene imidžu.
Pozorovatelia hovoria, že sympatie mu priniesli aj informácie o atentáte. Nakoniec podozrivých prepustili, keď Scotland Yard pripustil, že len zametali ulice, ktorými prechádzala hlava katolíckej cirkvi.
Prvá oficiálna návšteva Benedikta XVI. nebola prijatá tak dobre ako tá neoficiálna v roku 1982, keď do Británie prišiel Ján Pavol II. Aj tak sa pápež v protikatolíckej krajine zapísal lepšie, ako čakali jeho najvernejší.