KÁBUL, PRAHA. Z ťažkých zbraní vystrelili v sobotu rebeli šesťdesiattrikrát. Vybuchlo tridsať náloží, jeden terorista – samovrah bol včas zlikvidovaný. Sobotňajšie parlamentné voľby boli dramatické, dokonca viac než minuloročné prezidentské. Na veci nemení nič ani fakt, že mŕtvych bolo počas posledného hlasovania o niečo menej než v minulom roku, keď Afganci volili prezidenta.
Väčšina neprišla Kým vlani pri prezidentských voľbách zomrelo 57 osôb, počas sobotňajšieho hlasovania zahynulo sedem afganských civilistov vrátane niekoľkých členov volebných komisií a jedenásť afganských vládnych vojakov a policajtov. NATO prišlo o päť vojakov. Nezabránila tomu ani najvyššia pohotovosť, ktorú vyhlásili tak afganské ozbrojené sily, ako aj 150–tisícový kontingent zahraničných mierových síl.
Voľby a obete Viac útokov ako v minulom roku
podľa NATO sprevádzalo voľby 485 násilných incidentov, o šesť viac ako v minuloročných prezidentských voľbách, o život prišlo 24 civilistov a vojakov, pri prezidentských zomrelo 57 osôb, voliť prišlo 40 percent voličov, predbežné výsledky budú najskôr 8. októbra.
K urnám prišlo nakoniec asi 40 percent tých najstatočnejších Afgancov z celkového počtu desať miliónov voličov. Ostatní buď uverili hrozbám hnutia Taliban, ktoré všetkým, čo pôjdu hlasovať, sľúbili smrť, alebo si povedali, že hlasovanie je v súčasnosti zbytočné.
Niekoľko tisíc volebných miestností sa vôbec na hlasovanie nepripravovalo, lebo sa nachádzajú v oblastiach kontrolovaných rebelmi. Ďalších osem percent z celkového počtu 5800 volebných stredísk sa v sobotu ráno nemohlo spojiť s volebnou komisiou v Kábule, pretože ich buď obkľúčili talibovia, alebo sa členovia volebných komisií nedokázali z bezpečnostných dôvodov dostať na svoje pracoviská.
Hlasovali aj deti Podvodom a falšovaniu sa dalo zabrániť len sčasti. Tých 249 osôb, ktoré voliči medzi 2500 kandidátmi vybrali, malo len viac síl a možností zastrašiť protivníkov a nahnať k urnám svojich príbuzných. Niekde hlasovali i deti, čo nie je v krajine, kde väčšina obyvateľov nemá doklad totožnosti, žiadny problém. Aj tak afganská volebná komisia označila voľby za úspech, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun ocenil „odvahu Afgancov“ a veliteľ medzinárodných síl v Afganistane David Petraeus hovoril o „silnom posolstve afganského ľudu“.
Podľa pozorovateľov mali voľby ešte jeden zmysel: afganský prezident Hamíd Karzaj verí, že jemu naklonení poslanci obsadia väčšinu kresiel v zákonodarnom zbore, a tak voľby potvrdia jeho legitimitu.
Parlament bude mať 68 žien
Vo voľbách kandidoval rekordný počet moslimiek. Úspech bude, ak volebné obdobie prežijú.
KÁBUL, PRAHA. Ešte nikdy sa tak veľa Afganiek neodvážilo miešať sa do čisto mužských záležitostí. V zoznamoch kandidátov na poslanecké kreslo bolo 386 ženských mien. Väčšina z odvážnych moslimiek sa rozhodla, že politika už nebude len výsadou mužov, ako to dosiaľ v islamskej republike Afganistan bolo.
Aj v minulom parlamente sa našlo pár predstaviteliek slabšieho pohlavia. Je nutné podotknúť, že žien v doterajšom afganskom zákonodarnom zbore bolo dokonca viac než v hociktorej demokratickej európskej krajine, kde emancipácia patrí k všeobecnému bontónu. Je to na začudovanie aj preto, že v Afganistane sú ženy – političky novinkou, musia prešliapavať úplne neznáme cesty a čeliť smrteľnému nebezpečiu.
Fundamentalisti totiž zaradili ženy do kuchyne a do postele, ale nie do poslaneckej snemovne. Tam ich podľa zákona, ktorý stanovil minimálnu kvótu pre najohrozenejšie skupiny, ako sú ženy či kočovníci, zasadne najmenej 68. Veľkým víťazstvom východnej emancipácie bude, ak budúce volebné obdobie všetky poslankyne prežijú.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum
Autor: Agentúra Epicentrum