KÁBUL. Oznámil to dnes predseda komisie Fajsal Ahmad Manáví.
Ozbrojenci bývalého vládneho hnutia Taliban sa dlhší čas vyhrážali, že narušia priebeh hlasovania. V sobotu podnikli vzbúrenci okolo 300 útokov, pri ktorých podľa údajov volebnej komisie prišlo o život najmenej 14 ľudí.
Bezpečnostné zdroje provincie Kundúz, ležiacej tiež na severe Afganistanu, informovali dnes o výbuchu rakety v okrese Alíábád, pri ktorom zahynulo osem detí.
Projektil, vystrelený v sobotu pravdepodobne bojovníkmi Talibanu, pri dopade na zem neexplodoval a vybuchol, až keď sa s ním v dnešných ranných hodinách deti zrejme začali hrať.
Osobitný vyslanec OSN v Afganistane Staffan de Mistura dnes uviedol, že je priskoro označiť sobotňajšie parlamentné voľby v krajine za úspešné. Zdôraznil, že najskôr je potrebné zistiť údaje o celkovej účasti a vypočuť všetky sťažnosti.
"Pri všetkej úcte si myslím, že je to predčasné," povedal de Mistura pre tlačovú agentúru Reuters po tom, ako afganská nezávislá volebná komisia vyhlásila voľby za úspech. "Urobili skvelú prácu... Ak myslia úspechom uskutočnenie volieb, s tým by som súhlasil, bol to takmer zázrak. Inak by som počkal a bol opatrný."
Šéf komisie Fajsal Ahmad Manáví predtým informoval, že v severnej provincii Balch našli telá troch pracovníkov komisie, ktorých uniesli príslušníci Talibanu počas volieb. Najmenej tucet ďalších volebných komisárov utrpelo tiež zranenia pri 11 útokoch vzbúrencov na konvoje komisie a 93 útokoch na volebné miestnosti v krajine.
Manáví uviedol, že podľa nepotvrdených správ zahynulo počas soboty pri raketových a bombových útokoch, ktorými chcel Taliban hlasovanie narušiť, 21 afganských civilistov. Afganskí bezpečnostní predstavitelia hovorili o 11 zabitých civilistoch. O život podľa nich prišli tiež štyria príslušníci bezpečnostných síl, štyria zahraniční vojaci a najmenej 27 bojovníkov Talibanu.
V sobotu došlo v Afganistane k 305 násilných incidentom, čo je menej než 422 útokov zaznamenaných počas vlaňajších prezidentských volieb poznačených podvodmi.
Správy o podvodoch a manipulácii sa objavili aj tentoraz a znova môžu vyvolať pochybnosti o legitímnosti volieb a oddialiť konečné výsledky, očakávané najskôr koncom októbra.
Miestna Afganská nadácia pre slobodné a čestné voľby (FEFA), ktorá po celej krajine nasadila asi 7000 pozorovateľov, hlásila "rozsiahle nezrovnalosti" - od ničenia volebných centier po viacnásobné hlasovanie, náhodné časy otvorenia a uzavretia volebných miestností či zasahovanie kandidátov do procesu hlasovania.