MASKAT. Sarah Shroudová, jedna z troch Američanov zadržiavaných v Iráne vyše roka pre podozrenie zo špionáže, dnes opustila Omán a odletela domov do USA.
Shroudovú (32) zadržali neďaleko hraníc Iránskej islamskej republiky s Irakom koncom júla 2009 spolu s dvoma spoločníkmi - s jej snúbencom Shaneom Bauerom a priateľom Joshom Fattalom. Ich rodiny tvrdia, že trojica bola v tom čase na horskej túre v severnom Iraku.
Shroudovú prepustili z iránskeho väzenia, ale Bauer a Fattal sú naďalej zadržiavaní v teheránskom väzení Evin.
Američanka po prepustení pricestovala v utorok 14. septembra do ománskeho hlavného mesta Maskat v Perzskom zálive a dnes odtiaľ odletela do Dubaja. Po tejto tranzitnej zastávke odcestuje do New Yorku.
"Chcem sa poďakovať sultánovi Kabúsovi a ománskym predstaviteľom za to, že ma v Ománe prijali," uviedla Shroudová na tlačovej konferencii krátko pred odletom z Maskatu.
"Chcem sa poďakovať americkému veľvyslancovi za to, že bol hostiteľom mojej rodiny," dodala a požiadala ľudí, aby sa modlili za prepustenie jej dvoch spoločníkov z iránskeho väzenia.
Irán by mal prepustiť dvoch zostávajúcich amerických občanov a urobiť tak "dôležité humanitárne gesto", vyhlásila v piatok americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.
Predstavitelia USA a rodiny zadržaných odmietli obvinenia Iránu zo špionáže. Vyhlásili, že trojica jednoducho prekročila hranice počas horskej túry v severnom Iraku.
Shroudovej rodina uviedla, že vo väzení mladej žene odmietli poskytnúť liečbu jej zdravotných problémov, vrátane hrčky v prsníku a predrakovinových buniek na krčku maternice.
Na základe islamského práva v Iráne sa špionáž môže potrestať popravou. Prípad ďalej komplikuje vzťahy medzi Teheránom a Washingtonom, ktoré sú napäté vďaka sporným iránskym jadrovým aktivitám.
Zdroj: Reuters