New York 27. mája (TASR) - Analýza elektronickej pošty, telefonátov a hlasových odkazov z dnes už zrútených dvojičiek mrakodrapov Svetového obchodného centra (WTC) ukázala, že väčšina obetí sa v čase tragédie nachádzala na najvrchnejších podlažiach oboch budov.
Ako píše denník The New York Times, najmenej 353 ľudí uväznených v horných podlažiach dokázalo ešte aj po tragickom náraze lietadla do budov stále komunikovať s vonkajším svetom.
Priatelia a príbuzní obetí, ktorí dostali od svojich blízkych posledné správy z horiaceho pekla, zhromaždili odkazy, telefonáty, emaily, pásky a ďalšie nahrávky, zachytávajúce posledné slová ich blízkych.
Z celkového počtu 2823 obetí útoku na WTC zahynulo najmenej 1946 (69 percent) na najvrchnejších 19 poschodiach severnej veže a najvyšších 33 poschodiach južnej veže.
Prvé lietadlo narazilo do južnej veže WTC a prerazilo 94. až 98. poschodie 11. septembra 2001 o 8.46 h newyorského času. O 17 minút neskôr - o 9.03 h času bola zasiahnutá aj južná veža. Do nej sa vrútil s plne obsadeným linkovým lietadlom druhý samovražedný pilot a preletel cez poschodia 78-84.
Južná veža WTC sa zrútila asi hodinu po zásahu, severná pred konečným kolapsom odolávala asi dve hodiny. Aj po náraze druhého lietadla však stále zostávalo otvorené schodisko, ktoré viedlo z horných poschodí južnej veže von na ulicu. Podľa správy The Times tento únik z pekla však využilo len 18 ľudí, ktorí z horiacich budov vybehli von.
Zo záznamov viac než 20 amatérskych i profesionálnych videopások možno usudzovať, že najmenej 37 ľudí vyskočilo alebo vypadlo z okien severnej veže. Nikoho však nebolo vidno padať z južnej veže. V južnej veži zahynulo v úrovni nárazu lietadla a vyššie celkovo asi 600 civilistov, v severnej veži sa všetkých 1344 obetí nachádzalo s najväčšou pravdepodobnosťou nad 91. poschodím.
Bezprostredne po útoku na mrakodrapy sa začali zo zasiahnutých budov hrnúť odkazy, e-maily a telefonáty, v ktorých vystrašení ľudia oznamovali svojim blízkym, že sa asi niečo stalo a v budove zrejme zostanú na čas uväznení.
Jedným zo smutných telefonátov, ktoré si pozostalí obetí uchovávajú, je aj telefonát Seana Rooneyho, ktorý zavolal svojej manželke z kancelárie na 98. poschodí južnej veže, keď vzduchom newyorského prístavu už svišťalo druhé lietadlo a práve nalietavalo na južnú vežu. "Ahoj miláčik, tu je opäť Sean. Vyzerá to, že v tejto veži asi chvíľu pobudneme... Ozvem sa ti neskôr. Zatiaľ ahoj."