Afganistan si volí nový parlament. Taliban sa snaží vystrašiť voličov i kandidátov na poslancov. Tí mizli v krajine aj deň pred voľbami.
KÁBUL, BRATISLAVA. Lov na ľudí pripomínala brutálna kampaň pred dnešnými parlamentnými voľbami v Afganistane. Tie sú v etnicky rôznorodej krajine len druhými v histórii a podobne ako aj v tých minulých, v nich mnohým kandidátom na poslancov išlo o život.
Aj posledný deň pred hlasovaním sa Taliban snažil vystrašiť kandidátov, ktorí sa na svet pozerajú liberálnejšie než fundamentalisti.
Únosy kandidátov V rôznych oblastiach na severe aj východe krajiny zmizlo podľa agentúry Reuters asi dvadsať ľudí, medzi nimi aj dvaja kandidáti na poslanca. Únosy politikov či političiek, ktoré sa nezľakli a na predvolebných bilbordoch ukázali svoju tvár, sa stali realitou. Väčšina politikov preto úplne zrušila kampaň a radšej neopúšťala svoje domovy.
Podľa ústavy musí byť v parlamente najmenej tretina rezervovaná pre poslankyne. Pre väčšinu žien je už len samotná kandidatúra v spoločnosti, kde je žena väčšinou celá zahalená v burke a pohybuje sa len v domácnosti, veľmi nebezpečná.
Afganské voľby Zajtra volia Afganci nový parlament
Desať miliónov voličov si volí 249 poslancov. O parlamentné kreslá sa uchádza 2447 kandidátov. Podľa zákona môže ísť len o nezávislých, aby sa zabránilo etnickým sporom. Po zvolení sa však v parlamente tak či tak vytvoria rôzne frakcie.
Afganský prezident Hamíd Karzaj, ktorý obhájil svoj post minulý rok vo veľmi pochybných voľbách aj vďaka volebným podvodom, pripúšťa, že problémy budú aj teraz.
Svetové agentúry znovu hlásia, že na viacerých miestach sa našli falošné hlasovacie lístky. Férovosť volieb komplikuje slabo rozvinutá infraštruktúra, izolované horské oblasti, ale aj volebný systém, podľa ktorého môžu do parlamentu kandidovať len nezávislí, čo sťažuje orientáciu voličom.
Len v Kábule na 33 miest kandiduje vyše šesťsto ľudí. Najväčší problém je však s bezpečnosťou. Fundamentalistickí extrémisti vyzývajú na bojkot volieb, ktoré chcú zastaviť násilím. „Afganistan je zrejme najhorším miestom, kde sa v súčasnosti môžu konať voľby,“ povedal pre Fox News diplomat OSN Staffan de Mistura.
Ohrození sú nielen kandidáti, ale aj viac ako desať miliónov voličov, ktorí sa dnes odhodlajú ísť voliť. Z obáv pred útokmi bude v pohotovosti asi 300tisíc afganských vojakov. Istiť ich bude o polovicu menej zahraničných, najmä amerických jednotiek.
Voľby sleduje aj Obama Strach pred útokmi fungoval aj vlani počas prezidentských volieb. Podľa Reuters bude úspech, ak sa na voľbách zúčastní aspoň polovica voličov.
Voľby nie sú len testom pre Karzaja, ktorý má povesť skorumpovaného politika, ale aj pre amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten presmeroval vojakov z Iraku do Afganistanu a z vojny urobil svoju zahraničnopolitickú prioritu. Čím horšie voľby dopadnú, tým ťažšie ju bude Američanom vedieť obhájiť.
Afganský Murdoch bojuje s Talibanom
Šéf mediálneho impéria dáva Afgancom to, čo im Taliban zakazoval. Zábavu.
KÁBUL, BRATISLAVA. Saad Mohseni bojuje proti islamistickému hnutiu Taliban úplne inými prostriedkami než afganská vláda či americkí vojaci. Pomery v krajine mení cez telenovely, reality show či kriminálne seriály. Najbohatší muž v Afganistane šéfuje osem rokov mediálnemu impériu Moby Group v krajine, kde až osemdesiat percent ľudí nevie čítať. Zato počúva rádiá a sleduje televíziu. To je zmena po vláde Talibanu, ktorý televízor zakázal a v jedinom rádiu dovolil vysielať modlitby a náboženské programy.
Dnes má osem z desiatich Afgancov rádio a štyria z desiatich televízor. Na obrazovke sledujú, ako sa žena rozpráva s mužom, čo Taliban trestal. Vidia odhalené ženy v telenovelách či súťaž talentovaných mužov a žien v Afghan Star, obdobe American Idol. Podľa amerického magazínu New Yorker majú zábavné relácie na ľudí väčší vplyv než spravodajstvo z kľúčového mesta Kandahár.
Saad Mohseni, syn diplomatov a bankár, sa z exilu v Austrálii vrátil v roku 2002. Muž s najlepšími kontaktmi na Afgancov i Američanov získal peniaze a licenciu a pustil sa do boja s Talibanom. Dnes je najsledovanejšou televíziou jeho Tolo TV a najpočúvanejšie Arman rádio. Mohseniho vplyv a ambície z neho robia afganského Ruperta Murdocha.
Aj preto je na zozname nepriateľov Talibanu ako mnoho kandidátov v dnešných parlamentných voľbách. Akurát, že on bude Taliban strašiť aj po nich.
Miriam Zsilleová