Bogota 27. mája (TASR) - Víťazom nedeľňajších prezidentských volieb v Kolumbii sa stal 49-ročný pravicový kandidát Álvaro Uribe, ktorý hneď v prvom kole získal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov.
Volebná komisia po sčítaní 97 percent hlasov oznámila, že Uribemu odovzdalo hlasy 53 percent voličov. Jeho hlavný rival, kandidát Liberálnej strany a bývalý minister vnútra Horacia Serpa, získal 31,8 percenta hlasov.
Ľavicového kandidáta Luísa Eduarda Garzóna volilo 6,2 percenta Kolumbijčanov, konzervatívna uchádzačka o prezidentské kreslo Noemi Sanínová získala 5,9 percenta hlasov.
Ďalšia kandidátka Ingrid Betancourtová, ktorú 23. februára uniesli marxistickí povstalci, dostala asi percento hlasov. Ostatní z celkového počtu jedenásť uchádzačov skončili pod touto hranicou.
Sanínová, niekdajšia ministerka zahraničných vecí, ako prvá z kandidátov uznala Uribeho víťazstvo. Krátko pred ňou blahoželala Uribemu veľvyslankyňa USA v Kolumbii Anne Pattersonová, ktorá ho osobne navštívila v Bogote. Pattersonová Uribeho ubezpečila, že Spojené štáty nadviažu s novou kolumbijskou vládou užšie vzťahy.
Zisk absolútnej väčšiny hlasov znamená, že Uribe sa nemusí zúčastniť druhého kola volieb 16. júna, do ktorého by postúpili dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Do prezidentského úradu nastúpi Uribe 7. augusta.
Vo svojom volebnom programe Uribe sľuboval tvrdý postup proti všetkým partizánskym skupinám, zvýšenie vojenských výdavkov, sprísnenie protiteroristických zákonov a vytvorenie siete z jedného milióna civilných informátorov pre armádu.
Hoci Uribe figuroval ako nezávislý kandidát, niektorí kritici ho obvinili, že je prepojený s pravicovými komandami smrti. Uribe to poprel a sľúbil, že bude bojovať proti všetkým ozbrojecom rovnako.
Podľa slov ministra vnútra Armanda Estradu prebehli voľby na kolumbijské pomery v "relatívnom pokoji". Počas volieb zahynulo šesť ľudí a došlo k niekoľkým útokom na mosty a cesty. Len v piatich z celkového počtu 1098 miest a obcí sa nehlasovalo, pretože povstalci tu zničili die volebné dokumenty.
Zatiaľ nie sú známe informácie, či na voľby malo vplyv zastrašovanie voličov zo strany rôznych ozbrojených skupín. Vedúci pozorovateľskej misie Organizácie amerických štátov (OAŠ) Santiago Murray pred voľbami varoval, že ľavicové a pravicové skupiny zakázali v nimi kontrolovaných oblastiach hlasovať za niektorých kandidátov. Starosta z juhu Kolumbien agentúre DPA potvrdil, že v prípade "nesprávnych" výsledkov povstalci pohrozili zničením dedín.