Blantyre 26. mája (TASR) - Najmenej 11 osôb prišlo o život pri útoku obrovského hrocha, ktorý sa znenazdajky vynoril z vôd jazera Malawi na juhovýchode Afriky a prevrhol kanoe plné žien a detí.
Podľa dnešných informácií polície došlo k nehode v sobotu a medzi obeťami bolo päť žien, päť detí a jeden muž, ktorý drevený čln riadil. Ženy boli predavačky rýb a v čase tragédie sa vracali z rybárskej osady na ostrove Nyamvu, ležiacom asi 60 kilometrov od brehu.
Keď boli od brehu asi tri kilometre, z jazera sa odrazu vynoril gigantický hroch a narazil do ich kanoe. Ľahký vydlabaný čln nárazom stratil rovnováhu a okamžite sa prevrhol. Päť žien a ich päť malých detí sa utopilo, zahynul aj muž vezúci predavačky domov.
Ďalším trom ženám sa podarilo zachrániť a odplávať k brehu. Jednou z nich bola aj žena s dvojročným dieťaťom priviazaným na chrbte, ktorá bez pomoci preplávala takmer tri kilometre k brehu. Zachránené ženy i dieťa sa momentálne zotavujú v nemocnici a sú pod lekárskym dozorom.
K nehode došlo na jazere Malawi v oblasti Nkhota Kota, severne od hlavného mesta Lilongwe. Rybolov je tu hlavným zdrojom obživy a muži zvyčajne stavajú provizórne osady na jazerných ostrovoch, odkiaľ ženy prepravujú ryby na breh.
Hroch je jedným z najnebezpečnejších zvierat čierneho kontinentu. Dospelý hroch môže vážiť až tri tony a meria 1,5 metra. V jazere Malawi žije množstvo hrochov i krokodílov, tie však len veľmi zriedka útočia na člny.
Malawi je malý štát v juhovýchodnej časti Afriky, ležiaci medzi Mozambikom, Zambiou a Tanzániou.