PRAHA. Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) podporí návrh KSČM na vznik parlamentnej vyšetrovacej komisie, ktorá sa má venovať prípadom predražených nákupov vojenskej techniky. Socialisti chcú na stranu opozície získať aj koaličnú stranu Veci verejné. Bez hlasov z koalície nemá návrh na vznik komisie šancu, pretože opozícia je v dolnej komore parlamentu v menšine.
Nedokážem si predstaviť, že by nechceli (strana Veci verejné) bojovať s politickými dinosaurami na ministerstve obrany, vyhlásil dnes štatutárny podpredseda ČSSD Bohuslav Sobotka a pripomenul tak predvolebnú rétoriku tejto novej parlamentnej strany, ktorá sľubovala že si posvieti na matadorov českej politiky a bude nekompromisne bojovať s klientelizmom a korupciou.
Poslanci ČSSD navrhnú, aby sa najneskôr 21. septembra, keď sa začne riadna schôdza Poslaneckej snemovne, uskutočnila mimoriadna schôdza s návrhom na vznik parlamentnej vyšetrovacej komisie. Ak by pokus o vznik komisie nebol úspešný, chce Sobotka tému armádnych zákaziek a podozrenia, že ich sprevádzala korupcia, otvárať na pôde poslaneckého výboru pre obranu a bezpečnosť.
Podozrenie na korupciu pri veľkej armádnej zákazke na nákup 107 osemkolesových transportérov za 14,4 miliardy Kč (576 miliónov eur) existuje v Česku už od roku 2008. České médiá najčastejšie vytýkajú rezortu obrany, že nakúpilo nadštandardne vybavené vozidlá, ktorých cena za kus sa vyšplhala až na trojnásobok ceny, za ktorý rovnaké transportéry ale v základnej výbave kúpila portugalská armáda.
Otázniky sú aj okolo ďalších armádnych zákaziek, ktoré neprešli štandardným výberovým konaním nákupu desiatok ľahkých obrnených vozidiel Iveco či kontraktu na nákladné vojenské lietadlá. Prípad chystaného nákupu mobilných mínometov, ktoré vojsko asi ani vôbec nepotrebovalo, vyšetruje polícia. Hlavným podozrivým je bývalý námestník ministra obrany Jaroslav Kopřiva, ktorého novinári usvedčili, že vymýšľal nielen spôsob, ako sa vyhnúť výberovému konaniu, ale aj dohadoval províziu pre niekoľkých zainteresovaných.
Možnej korupcii v minulých rokoch nahrával aj dodnes platný zákon, podľa ktorého česká armáda či ministerstvo obrany nemohli nakupovať techniku a materiál priamo, ale iba cez obchodné firmy s licenciou. Títo prostredníci s výbornými kontaktmi na špičky armády cenu techniky zvyšovali až o desiatky percent. Tento zákon chce nový minister obrany Alexander Vondra (ODS) novelizovať.