BRUSEL. Druhý deň neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí Európskej únie sa nesie v znamení riešenie situácie Turecka.
Hlavným problémom je vzťah Turecka k Cypru, ktorý je členom EÚ od 2004. Bilaterálne vzťahy južnej časti cyperského ostrova s Tureckom sú na bode mrazu, Ankara okupuje už desaťročia jeho menšiu, severnú časť. Aj to bude vysvetľovať počas dnešného dňa šéf tureckej diplomacie Ahmet Davutoglu, ktorý je prizvaný k rokovaniam.
Európa je z hľadiska podpory tureckých ambícií rozpoltená, kým Turecko má sympatie zo strany severu Európy, Talianska či Británie, naopak ďalšie veľmoci v podobe Nemecka a Francúzska sa k tejto idei stavajú rezervovane.
"Dnešnou úlohou bude rozpoznať výraznú úlohu Turecka v riešení problémov v regióne, v ktorých je EÚ intenzívne zaangažované," povedala stála predstaviteľka pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.
"Ako Európanom nám záleží na tom, aby sa Turecko orientovalo smerom na západ a nepreorientovalo sa v politike iným smerom," poznamenal na úvod rokovaní nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.
Turecko čaká v nedeľu referendum o ústavných zmenách, ktorého výsledky politickí analytici vidia ako neisté.
"Mysle Turkov zamestnáva referendum, ale my sme zvedaví aj na niektoré iné legislatívne zmeny, ako napríklad tú o hospodárskej súťaži, o ktorej sa bude hlasovať v októbri," vyhlásil belgický minister Steven Vanackere, ktorý hostí stretnutie v bruselskom paláci Egmont.