TOKIO. Státisíce Japoncov starších ako 100 rokov, konkrétne 234.354 osôb, zapísaných v zoznamoch občanov, sú nevypátrateľné.
Mnohí z nich mohli zahynúť v druhej svetovej vojne alebo počas turbulentného obdobia, ďalší sa zrejme odsťahovali bez toho, aby sa odhlásili, informovalo dnes japonské ministerstvo spravodlivosti.
Iniciátorom pátrania bolo niekoľko prípadov z nedávneho obdobia, keď rodiny desiatky rokov zatajovali smrť svojich príbuzných, aby mohli poberať ich dôchodok.
Registre obyvateľov podľa ministerstva stále evidujú 77.118 ľudí, ktorí by v súčasnosti mali najmenej 120 rokov, ako aj 884 viac ako 150-ročných Japoncov. Vláda preto nariadila miestnym úradom, aby vyradili z evidencia všetkých viac ako 120-Jročných občanov, ktorí sú nezvestní.
Podľa ministerstva spravodlivosti nové zistenia nemajú vplyv na štatistiky o priemernom veku Japoncov, pretože tieto údaje sa získavali separátne návštevami v domácnostiach.
Podľa júlových údajov ministerstva zdravotníctva dosahuje priemerný vek japonských žien 86,44 roka a mužov 79,59 roka.
Najstarším oficiálne potvrdeným človekom bola Francúzka Jeanne Calmentová, ktorá žila 122 rokov a 164 dní a zomrela 4. augusta 1997. Ďalšie prípady ešte starších osôb neboli oficiálne preverené.