Podľa prezidenta Obamu tak pomôžu získať al-Káide veľa nových členov.
GAINESVILLE, BRATISLAVA. Keď si budú Spojené štáty zajtra pripomínať deviate výročie útokov z 11. septembra, pohľady sa nebudú upierať len na spomienkové akcie v New Yorku či vo Washingtone. Mnohých bude viac zaujímať, čo sa deje na Floride v meste Gainesville.
Obskúrna kongregácia Dove World Outreach Center s päťdesiatimi veriacimi tu pripravuje Medzinárodný deň pálenia Koránu.
Na trojhodinovej akcii by malo zhorieť dvesto výtlačkov moslimskej svätej knihy.
Vedúci cirkvi pastor Terry Jones chce týmto bojovať proti náboženstvu, ktoré je „proti Bohu a proti Biblii“.
„Musíme sa postaviť teroristom,“ povedal pre televíziu ABC. „Je to radikálna správa pre umiernených moslimov, aby zostali umiernení a pokojní,“ dodal.
Obama aj Vatikán
Proti páleniu Koránu sa najskôr postavil americký generál v Afganistane David Petraus. Bojí sa, že tento čin nahnevá množstvo miestnych moslimov a pre protiamerické nálady by mohli byť v nebezpečenstve americkí vojaci v krajine.
V štvrtok sa pridal aj americký prezident Barack Obama. „Pálenie Koránu by mohlo zvýšiť nábor ľudí, ktorí budú ochotní sa odpáliť v amerických či európskych mestách,“ povedal podľa Reuters.
Veľké znepokojenie nad akciou cirkvi vyjadril aj šéf OSN Pan Ki-mun, ku kritike sa pridali aj britský premiér David Cameron nemecká kancelárka Angela Merkelová či Vatikán.
Pastora Jonesa (58) však ani medzinárodný tlak nepresvedčil. „Veľa sme o tom premýšľali, veľa sme sa modlili, ale nemeníme naše rozhodnutie,“ hovorí.
Na otázku reportéra ABC, či by pálenie Koránu schvaľoval Ježiš, odpovedal, že je presvedčený, že absolútne. „Ježiš bol väčšinou milujúci a pokojný, boli však aj chvíle, keď robil radikálne veci,“ oponoval Jones.
Budú protesty?
Moslimské krajiny od Pakistanu cez Nigériu po Indonéziu vyzvali Baracka Obamu, aby zakročil a nedovolil páliť knihu, ktorá je pre 1,5 miliardy ľudí základom viery.
To, že pálenie môže vyhnať radikálnych moslimov do ulíc, ukázal už tento týždeň, keď stovky najmä študentov náboženských škôl protestovali proti Amerike a pálili americkú zástavu v afganskom Kábule či v pakistanských mestách.
Keď sa v minulosti objavili (neskôr dementované) správy o spláchnutí Koránu v záchode na základni Guantánamo, viedlo to k demonštráciám, kde zahynulo niekoľko ľudí.
Barack Obama však nemá možnosti, ako im vyhovieť a reverenda zastaviť pri jeho pozornosť vzbudzujúcom čine. Americké zákony mu to dovoľujú, maximálne môže dostať pokutu 250 dolárov od hasičov, ktorí verejnú protimoslimskú vatru neschválili.
Reverend cez cirkev predáva aj nábytok
Dcéra pastora Jonesa hovorí, že v cirkvi musia veriaci poslúchať.
Pastor Terry Jones (58) poskytol v posledných týždňoch podľa vlastných slov asi 150 rozhovorov pre americké a svetové médiá.
Plánovaná akcia, ktorá môže vyvolať demonštrácie moslimov od Egypta po Indonéziu, poskytla malej a čudnej cirkvi z Floridy ich pätnásť minút slávy.
Aj keď po slovensky by sa hodilo možno skôr pomenovanie sekta.
Reči bývalých farníkov, ale aj zistenia médií totiž ukazujú, že Jonesove kázne nie sú len o viere.
Terry Jones začal viesť kongregáciu Dove World Outrage Center v roku 1996.
Bývalý hotelový správca predtým dvadsať rokov žil a misionárčil v nemeckom Kolíne, kde vytvoril podobnú cirkev, ktorú opustil pred dvoma rokmi.
Okrem kázania sa cirkev pastora Jonesa na Floride venuje aj predaju a distribúcii starého nábytku, ktorý ponúka cez eBay. Veriaci musia dobrovoľne a bezplatne baliť a posielať nábytok aj 40 hodín týždenne.
V Spojených štátoch cirkvi nemusia platiť dane. Práve pre podozrenie, či takto zarobené peniaze neobchádzajú zákon, začali úrady túto jar vyšetrovať kongregáciu.
Tí, čo odišli, rozprávajú, že v cirkvi vládne prísna disciplína.
„Používajú mentálne násilie. Hovoria, pokiaľ neposlúchate, Boh vás potrestá,“ povedala pred rokom pre Gainesville Sun dcéra Emma Jonesová, ktorá z cirkvi vystúpila. Kongregáciu nazvala „kultom“.
Platí to aj pre akadémiu, ktorú vedie Jonesova manželka Silvia. Podľa zistení miestnej tlače študenti nemôžu opustiť priestory, nemôžu sa stretávať s priateľmi a rodinou, a to dokonca ani na svadby či pohreby.
Súčasná publicita však kongregácii priniesla aj negatíva. Banka od nich teraz žiada okamžité splatenie dlhov, poisťovňa vypovedala poistku, cirkev je údajne na mizine.
Pálenie Koránu tak môže byť poslednou akciou, ktorou obskúrna cirkev prekročí hranice okresu.
Tomáš Vasilko