Agentúrne spravodajstvo sme o 19:55 nahradili autorským článkom denníka SME.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Vedelo sa, že ho niekde mučili a vedelo sa, že ho držali v Poľsku. No až teraz médiá zistili, že neprípustné a tvrdé techniky vypočúvania teroristu z al-Káidy použili agenti americkej CIA práve v tajnom väzení u našich severných susedov.
Napísala to americká agentúra AP, ktorá sa odvolávala na nemenované oficiálne zdroje a neverejné časti správy CIA.
Vŕtačkou a zbraňou Abd al-Rahím al-Naširí sa narodil v Saudskej Arábii a bol členom teroristickej skupiny alKáida od roku 1998. Čelí obvineniu, že stál za bombovým útokom na americký krížnik USS Cole v Jemene v roku 2000. Zabil tam 17 Američanov. K činu sa priznal, no teraz sa bráni, že pod vplyvom mučenia.
V roku 2002 ho chytili v Spojených Arabských Emirátoch a po mesiacoch zadržiavania vo väzniciach v Afganistane a Thajsku ho podľa AP v decembri toho roku agenti CIA previezli na utajené miesto na sever Poľska.
Práve pri základni Stare Kiejkuty v oblasti Mazúr mali proti nemu použiť neoprávnené formy vypočúvania, ktoré sa podľa niektorých dajú označiť ako mučenie.
Tajné väzenie CIA v Poľsku
Američania mali základňu na severe krajiny využívať od roku 2002 do 2005. Podľa nepotvrdených správ tam pristáli minimálne šesťkrát. Držali tam údajne 20 podozrivých z terorizmu. Zdroje AP tam jedného z nich aj neoprávnene vypočúvali. Na letisku Szymany pri základni Stare Kiejkuty mali mučiť aj väzňa Naširího.
Agent Albert v akcii
Väzňa takto vypočúval podľa zdrojov AP agent Albert so súhlasom nadriadeného agenta Mika (agentúra odmietla zverejniť ich priezviská).
Albert, muž s egyptskými koreňmi, prišiel do cely alNaširího a viac krát mu k hlave priložil nenabitú poloautomatickú zbraň.
Podľa správy z roku 2009 stál väzeň nahý a zahalený kapucňou, keď mu v súčasnosti 60-ročný Albert priložil blízko hlavy zapnutú elektrickú vŕtačku.
Vŕtačka nemala nastoknutý vrták, väzeň to však nevedel. Vŕtačkou sa ho však nedotkol.
Vláda mlčí O tajných väzeniach v Poľsku prvýkrát americké médiá informovali v roku 2005. Predstavitelia krajiny to doteraz oficiálne nepriznali. K novým zisteniam sa odmietli vyjadriť ministerstvo zahraničia aj premiér Donald Tusk.
Nevie sa, či vtedajšia poľská ľavicová vláda vedela, čo Američania v krajine robia. „Kiejkuty je pekné miesto, CIA tam mohla vyslať na rekreáciu vracajúcich sa z Afganistanu," povedal vtedajší šéf vojenskej tajnej služby Marek Dukaczewski vo februári pre televíziu TVP. Dodal, že nemal informáciu, že by ich vypočúvali.
Poliaci už dva roky tajné väznice vyšetrujú - všetko však v najprísnejšej tajnosti. Denník Gazeta Wyborcza však nedávno napísal, že by pred tribunál mohli postaviť vtedajších lídrov krajiny ako ľavicového prezidenta Aleksandra Kwaśniewského.
Ten v stredu uviedol, že nevie nič o používaní tvrdých techník pri vypočúvaní osôb podozrivých z terorizmu, obhajoval však spoluprácu poľských tajných služieb s Washingtonom v boji proti terorizmu.