PARÍŽ. Postoj nezmenil ani po štrajkoch a celonárodných protestoch, pri ktorých v utorok vyšiel do ulíc podľa polície vyše milión ľudí.
Vo vyhlásení vydanom krátko pred tým, ako majú odbory rozhodnúť o možných ďalších protestoch, Sarkozy uviedol, že požiadal vládu o určité zmeny v návrhu reformy dôchodkového systému, postupné zvýšenie veku odchodu do dôchodku však v ňom ostane.
"Je vylúčené, aby sme v tejto otázke ustúpili," povedal Sarkozy na zasadnutí vlády. "... Pracovať trocha dlhšie je najrozumnejšia cesta."
Konzervatívny francúzsky líder je ochotný urobiť menšie ústupky týkajúce sa ľudí, ktorí začali pracovať skôr ako vo veku 18 rokov, a pracovníkov v mimoriadne fyzicky náročných alebo nebezpečných profesiách. Zvýšenie dôchodkového veku - minimálneho zo 60 na 62 rokov a s plnou penziou zo 65 na 67 rokov - však označuje za nevyhnutné a ústredné opatrenie reformy, ktorú považuje za najdôležitejšiu vo svojom päťročnom funkčnom období.
Líderka opozičných socialistov Martine Aubryová vyzvala dnes Sarkozyho, aby stiahol návrh dôchodkovej reformy, ktorý dostal parlament v utorok a ktorý by mal platiť od októbra.
"V demokracii, keď ľudia vyjdú do ulíc, keď sú to viac ako dva milióny ľudí..., musia byť vypočutí," vyhlásila Aubryová v televízii France 2. Vláda by podľa nej mala prehodnotiť reformu, ktorú označila za "nespravodlivú a neefektívnu".