BRUSEL, BRATISLAVA. Bola to prvá reč o stave Európskej únie, ktorú podľa amerického vzoru sľúbil šéf Európskej komisie José Barroso europoslancom, keď ho vo februári druhýkrát zvolili.
Reakcie neboli pochvalné. Časť europoslancov sklamal všeobecnými vyhláseniami, časť mu predpovedá problémy s členskými krajinami, ktoré si návrhom na zavedenie európskej dane vyrobil. Historickú 40-minútovú reč si nakoniec prišla vypočuť väčšina europoslancov, hoci vedenie europarlamentu sa vzdalo nápadu pokutovať ich za neprítomnosť.
Najviac hovoril šéf eurokomisie o finančnej kríze. „Tí, ktorí predpovedali zánik Európskej únie, sú sklamaní. Testom sme prešli,“ povedal Barroso. Od členských štátov žiada v najbližších 12 mesiacoch ďalšie reformy v boji s nadmernými deficitmi a na zaistenie hospodárskeho rastu.
Problémy si môže narobiť s návrhom o zavedení európskej dane. Rovnaký návrh narazil pred štyrmi týždňami na odpor jednotlivých štátov únie. Barroso zopakoval, že únia musí byť solidárna. „Buď budeme spoločne plávať, alebo sa samostatne potopíme,“ dodal.
Slovenskej europoslankyni Anne Záborskej (KDH) sa prejav nepáčil. Podľa nej sa eurokomisia snaží využiť finančnú krízu na rozšírenie svojich právomocí. Ostatní kritizovali Barrosa za to, že pri zmienke o dodržiavaní ľudských práv nekritizoval Paríž za vyhosťovanie Rómov.