Za sedem rokov prehovoril Klaus k poslancom len dvakrát. Včera sa cítil tak dobre, že chce do snemovne chodiť častejšie.
PRAHA, BRATISLAVA. Bývalý český prezident Václav Havel prehovoril pred Poslaneckou snemovňou osemkrát. Jeho nástupca Václav Klaus využil včera právo hlavy štátu druhýkrát za sedem rokov. Novinárom povedal, že doteraz nemal dostatočnú motiváciu. „Snemovňa bola rozpoltená, poslanci sa preťahovali z jednej politickej strany do druhej... Nemal som dôvod dávať nejaké výrazné posolstvo,“ povedal.
Spriaznený parlament
Včera pred poslancov predstúpil rád. „Nový parlament je mu naklonený, pravicová väčšina je s mnohými jeho názormi stotožnená,“ vysvetlil pre SME český politológ Jiří Pehe, ktorý dva roky pracoval v kancelárii Václava Havla. Parlament, s ktorými mal v minulosti spory, tentoraz Klaus chválil ako novú generáciu poslancov, ktorá môže vrátiť dolnej komore parlamentu vážnosť.
Český prezident nič nedaroval Ústavnému súdu, s ktorým mal v minulosti ostré spory pre preloženie predčasných volieb z októbra minulého roka na marec tohto roka, a pre Lisabonskú zmluvu.
Snemovňa by sa podľa hlavy štátu mala zaoberať zmenou postavenia Ústavného súdu, aby sa nemohol správať ako nekontrolovateľná tretia parlamentná komora.
„Namiesto toho, aby ústavu vykladal, do základného zákona našej krajiny samovoľne zasahuje a nad rámec svojich právomocí ústavné zákony mení,“ povedal Klaus. Hovoril o „prekreslení politickej mapy“ po odklade predčasných volieb, pri ktorých sa Ústavný súd nesprával „politicky neutrálne“.
„Je to sčasti osobný spor prezidenta s Ústavným súdom a nedôvera k sudcovskej moci,“ hovorí Pehe. Klaus sa po siedmich rokoch vrátil ku kritike deficitu verejných financií, ktorý v prejave v roku 2003 vyčítal vtedajšej vláde sociálneho demokrata (ČSSD) Vladimíra Špidlu. Podľa bývalého predsedu ODS Klausa má pravicová vláda Petra Nečasa možnosť prijať zásadné reformy, ktoré by deficit vyriešili, čo je podľa neho možnosť, aká sa nemusí opakovať.
Poslanci prejav brali
Český prezident vo včerajšom prejave skritizoval preberanie nariadení Európskej únie. Tie, ktoré necitlivo zasahujú do výsostných právomocí krajiny a netýkajú sa spoločného európskeho priestoru, by český parlament podľa Klausa nemal mechanicky preberať.
Hoci časť poslancov nesúhlasila s Klausovou kritikou Ústavného súdu, prezidentov prejav ocenili všetky politické strany. Aj Václav Klaus sa v snemovni cítil dobre. Po obede s vedením dolnej komory parlamentu novinárom povedal, že bude do snemovne chodiť častejšie.