SME

OBSE požaduje úpravu Orbánovho mediálneho balíčka

Predstaviteľka Úradu pre slobodu tlače Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Dunja Mijatovičová na základe právnej analýzy opäť vyzvala k úprave Orbánovho mediálneho balíčka.

BUDAPEŠŤ. Predstaviteľka Úradu pre slobodu tlače Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Dunja Mijatovičová na základe právnej analýzy opäť vyzvala k úprave Orbánovho mediálneho balíčka. V tlačovom vyhlásení vydanom vo Viedni, z ktorého dnes citovala maďarská tlačová agentúra MTI, Mijatovičová uviedla, že maďarský mediálny balíček dáva dôvod na vážne znepokojenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úrad v tejto záležitosti oslovil listom maďarského ministra zahraničných vecí. Ak by zákon zostal bezo zmeny, potom by boli pluralizmus a nezávislosť médií silne obmedzované. Zrušila by sa nezávislosť verejnoprávnych médií a bol by vyvíjaný tlak na tlmenie slobody prejavu a verejnej diskusie, ktoré sú zásadnými prvkami demokracie, píše sa v liste.

SkryťVypnúť reklamu

Právna analýza potvrdila obavy, na ktoré predstaviteľka úradu poukázala už v júni a v júli. Mediálny zákon vytvoril právny a inštitucionálny rámec v oblasti regulácie a dozoru médií, ktorý je možno ľahko zneužiť s politickým cieľom. Odporuje to princípu rozdelenia mocenských sfér a systému bŕzd a protiváh charakteristických pre liberálnu demokraciu. Nebezpečenstvo priameho politického riadenia ohrozuje najmä verejnoprávne médiá, píše Mijatovičová.

Vyhlásenie upozorňuje aj na skutočnosť, že súčasný maďarský zákonodarný zámer rozširuje klasický regulačný rámec aj na nové druhy médií, vrátane internetu. Je to z pohľadu slobody internetovej komunity nesprávne a nebezpečné.

Mijatovičová koncom júna listom vyzvala maďarské úrady na zastavenie procesu prijímania zákonov mediálneho balíka a na začatie verejných konzultácií v záujme dosiahnutia zmien návrhov zákonov.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci maďarského parlamentu prijali 23. júla návrh novely častí mediálneho zákona, podľa ktorého bude zlúčený doterajší Národný úrad pre šírenie správ (NHH) a Celoštátna rozhlasová a televízna rada (ORTT). Vznikne tak Národný úrad pre médiá a šírenie správ (NMHH). Za zmenu časti zákona, z ktorých si niektoré vyžadovali dvojtretinovú väčšinu, hlasovalo 260 poslancov, 86 bolo proti. Pri aklamačnom hlasovaní "proti" hlasovali poslanci frakcie opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik a Politika môže byť iná (LMP); časť opozičných poslancov nebola pri hlasovaní prítomná.

Podľa návrhu mediálneho balíčka pozostávajúceho z piatich prvkov, ktorý predložili poslanci vládneho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz András Cser-Palkovics a Antal Rogán, "sa nový dozorný orgán médií bude podieľať na plnení programu vlády v oblastiach udeľovania frekvencií a šírenia informácií. Predseda, mediálna rada a úrad NMHH budú mať nezávislé právomoci".

Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko je blízko bodu bez možnosti návratu, uviedla predstaviteľka EÚ.


TASR
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér hovorí, že Brusel tlačí štáty k začatiu rokovaní o členstve Ukrajiny v Únii.


TASR 8
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán sa s Dodikom stretol v Budapešti naposledy 17. februára.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 205
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 754
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 587
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 019
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 012
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 546
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR
Pápež Lev XIV.  celebruje omšu počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého – Turíce – na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

V rámci sviatku Turíce vyzval ľudí, aby prekonali strach z tých, ktorí sú iní.


TASR 2
Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR 1
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Sportnet

Nemecko - Francúzsko: ONLINE prenos zo zápasu o 3. miesto Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu o tretie miesto v Lige národov: Nemecko - Francúzsko.


Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
SkryťZatvoriť reklamu