BUDAPEŠŤ. Pretrvávajúcej popularite strán Orbánovej vlády pomáha aj skutočnosť, že opozícia je slabá. Zhodli sa na tom politológovia, ktorí pre maďarskú tlačovú agentúru MTI dnes zhodnotili prvých sto dní vládnutia vlády Viktora Orbána.
Podľa politológa Ágostona Sámuela Mráza existujú tri dôvody, pre ktoré je vláda vnímaná v spoločnosti pozitívne. Kabinet v komunikácii neurobil vážnejšie chyby, po voľbách nezmenil nič zo svojich sľubov a v uplynulých sto dňoch žiadna skupina spoločnosti nebola zaťažená administratívnymi či finančnými reštrikciami, konštatoval.
Opozícia nevládze
Dodal, že pred štyrmi rokmi sa začiatkom jesene hovorilo o reštrikciách a o porušení sľubov vládnych socialistov. Teraz sa však vykresľuje obraz vládnutia, ktoré sa nesústreďuje na pomstu, ale na riešenie každodenných problémov.
Podľa Mráza popularita vládnych strán je ovplyvnená aj nedôveryhodnosťou a slabosťou opozície. Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) zamestnávajú vnútorné boje, Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik je zaujaté rozdielmi názorov extrémistov a radikálov, strana Politika môže byť iná (LMP) sa ešte stále nerozhodla, či chce fungovať ako ľavicová strana. Vďaka aktívnemu vládnutiu žiadna opozičná strana nedokázala predložiť vlastné témy, povedal Mráz.
Podobný názor prezentoval aj politológ Zoltán Novák z inštitútu Méltányosság Politikaelemzö Központ. Opozícia je podľa neho slabá z pohľadu zastúpenia v parlamente, ako aj tém, ktoré prezentuje. Úlohu zohráva aj nejednotnosť opozičných strán. Vládna činnosť nemá jasnú alternatívu, povedal analytik, podľa ktorého sa táto situácia prospešná pre vládne strany v dohľadnom čase určite nezmení.
Opierajú sa o symboly
Novák pripomenul, že Orbánova vláda začala symbolickými opatreniami, akými bol napríklad zákon o zjednodušení udeľovania dvojakého občianstva, kým konfliktné opatrenia, ktoré by boli v rozpore s očakávaniami voličov, posunuli na neskôr, prípadne ich vplyv ešte nie je citeľný.
Ako príklad uviedol prvý 29-bodový hospodársky akčný balík, ktorý je oproti volebným sľubom Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) týkajúcich sa významného zníženia daňového zaťaženia krokom späť, aj keď detaily daňových zákonov zatiaľ nie sú známe.
Novák označil niektoré zákony a personálne rozhodnutia prijaté v uplynulých sto dňoch za diskutabilné a pochybné. Ako príklad uviedol úpravu zákona o médiách. K populárnym opatreniam Orbánovej vlády zaradil bankovú daň, ktorá bola v súlade s očakávaním širokej vrstvy spoločnosti a ktorá rieši prenesenie ťarchy hospodárskej krízy na finančný sektor.