Moskva 24. mája (TASR) - Na konci operácie ruského vojenského námorníctva v Barentsovom mori, cieľom ktorej je vyzdvihnutie vybraných fragmentov prednej časti ponorky Kursk, bude séria explózií.
Informoval o tom dnes veliteľ ruskej Severnej flotily Gennadij Sučkov s tým, že veľké kovové časti provy, ktoré nebudú z morského dna vyzdvihnuté, budú odpálené pod vodou pomocou náloží.
Vojenské námorníctvo na pokyn konštruktérov, expertov a prokuratúry chce zo 100-metrovej hĺbky vyzdvihnúť len dva fragmenty - tlakovú nádrž so stlačeným vzduchom z torpéda, ktoré explodovalo na Kursku ako prvé, a časť zariadenia ponorky na odpaľovanie torpéd.
"S vyzdvihnutím týchto fragmentov by sa mal obraz tragédie definitívne objasniť," zdôraznil admirál Sučkov. Ostatné výbuchom a tlakovou vlnou zdeformované časti prvej sekcie ponorky Kursk nie sú podľa jeho slov potrebné, pretože o príčinách záhuby ponorky Kursk nepovedia nič nové.
Začiatok operácie v Barentsovom mori sa pre nepriazeň počasia dočkal už tretieho odkladu. Ak sa počasie na mori zlepší, operácia bez zahraničnej účasti sa začne na konci mája. Pôvodne bol začiatok operácie stanovený na 15. mája.
Predná časť ponorky Kursk bola úplne zničená pri sérii výbuchov munície 12. augusta 2000. Po prvom výbuchu nestabilného torpéda nastal v oblasti provy silný požiar a dve minúty na to explodovala ďalšia munícia.
Tlaková vlna roztrhala prednú časť dvojplášťového trupu ponorky, zničila ďalšie sekcie a zastavila sa až v zadnej časti ponorky v oblasti reaktorov. Nehodu ponorky Kursk neprežilo všetkých 118 mužov na palube.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem