PRAHA. Zverejnenie prepisov výrokov dnes už bývalého námestníka českého ministra obrany Jaroslava Kopřivu o pozadí predražených nákupov obrnených transportérov Pandur a obrnených vozidiel Iveco pre českú armádu vyvolalo nielen špekulácie médií o možnej zodpovednosti exministra Milana Bartáka (ODS), ale aj polemiku medzi ministerstvom obrany a generálnym štábom.
Štáb v minulosti už neraz vyhlásil, že pri nákupe novej techniky pre armádu nemal ani hlavné, ani konečné slovo. Situácia sa teraz opakuje a náčelník štábu Vlastimil Picek sa ohradil proti výrokom exministra Bartáka, že otázky, prečo armáda kúpila nadštandardne vybavené a navyše aj predražené vozidlá, by mali médiá klásť vedeniu generálneho štábu. Podľa Picka štáb síce stanovuje požiadavky na techniku, ale ďalej sa rokovaní nezúčastňuje, preto nemôže byť zodpovedný ani za spôsob nákupu, ani za cenu.
Korupcii pri armádnych zákazkách v Česku nahráva fakt, že podľa platných zákonov armáda či rezort obrany nemôžu vojenskú techniku či materiál nakupovať v zahraničí priamo, ale iba cez českých zbrojných prostredníkov. Nový minister obrany Alexander Vondra chce toto pravidlo legislatívne zrušiť.
V Česku sa už dlhšiu dobu vie, že napríklad rakúske osemkolesové obrnené transportéry Pandur ministerstvo obrany objednalo v nadštandardnej výbave, ale za cenu, ktorá je dokonca až trikrát vyššia než za koľko takéto vozidlá v základnej výbave kúpilo Portugalsko. Ministerstvo obrany vysokú cenu obhajovalo okrem iného aj tým, že české Pandury dokážu plávať. Námestník Kopřiva však na jednej zo schôdzok s lobistami a zástupcom fínskej zbrojovky tento parameter otvorene spochybnil. Paradoxom je, že pre niekoľko z vyše stovky transportérov české ministerstvo obrany objednalo dodatočné opancierovanie, kvôli čomu vozidlá stratili schopnosť udržať sa na vodnej hladine.
Podozrenia, že pri nákupoch vojenskej techniky sa na ministerstve obrany podvádzalo a dochádzalo ku korupcii, preveruje od minulého týždňa aj polícia. Jaroslav Kopřiva je hlavným podozrivým v kauze chystaného nákupu mobilných mínometov, ktoré česká armáda pravdepodobne ani vôbec nepotrebuje. Kopřiva pôsobil ako námestník pre vyzbrojovanie osem rokov a zažil štyroch ministrov. Existuje preto predpoklad, že poznal pozadie či dokonca riadil aj ďalšie neštandardné nákupy, respektíve organizoval prevody korupčnej provízie.