BRUSEL. Frankofónni socialisti (PS) dokonca už volajú po zhodnotení pozitív, ktoré by mohlo priniesť rozdelenie krajiny pre Valónov. Tí si takýto krajný scenár doteraz vôbec nepripúšťali.
Politici z druhej najsilnejšej strany z júnových parlamentných volieb sa pre belgickú tlač vyjadrovali pomerne pesimisticky, niektorí politickí komentátori to však pripisujú aj možnému faktu, že agresívnejším slovníkom chcú upozorniť na hroziacu situáciu.
"Valóni a frankofónni obyvatelia Bruselu majú potenciál i schopnosti. Musíme myslieť na to, čo má byť naším najlepším smerovaním, z čoho môžeme mať osoh a neváhať pridlho. Čo môžem povedať naisto v tejto zložitej situácii, je to, že by sme mali zobrať osud do vlastných rúk," predostrel závažnú zmenu postoja valónsky premiér Rudy Demotte pre rádio RTBF.
V podobnom tóne sa vyjadrila aj jej kolegyňa Laurette Onkelinxová, ktorá navrhla ľuďom pripravenosť na všetky alternatívy. "Musíme sa na všetko pripraviť. Všetci chceme vyriešiť pat, ale určite nie za každú cenu," povedala Onkelinxová pre denník La Derniere Heure.
Neúspešné vyjednávanie medzi siedmimi politickými stranami, konané pod vedením lídra frankofónnych socialistov Elia Di Rupa sa sústreďovali na to, ako preniesť viac právomocí na holandsky hovoriaci sever a frankofónny juh a ako krajinu posunúť do voľnejšieho konfederačného zväzku oboch regiónov.
Di Rupo bol považovaný za horúceho kandidáta na post premiéra Belgického kráľovstva, na ktorom v prípade úspechu rokovaní mohol nahradiť v súčasnosti úradujúceho predsedu vlády, flámskeho kresťanského demokrata Yvesa Leterma.
Kráľ Albert II. poveril predsedov dolnej a hornej komory parlamentu, aby sa ujali úlohy mediátorov medzi stranami a podnietili ich k rozbehnutiu nového kola negociácií.