PARÍŽ, BRATISLAVA. To, čo si o deportáciách Rómov myslí Vatikán či francúzska ľavicová opozícia, znelo v sobotu vo francúzskych a vo viacerých európskych mestách nahlas.
Transparenty s heslami typu „Stop Sarkozyho nehumánnej politike" sa objavili nielen v Paríži, ale napríklad aj v Bruseli, Madride či Ríme. Odhaduje sa, že nedávne deportácie Rómov do Bulharska a Rumunska, v ich uliciach kritizovali desaťtisíce ľudí.
Demonštrácie zorganizované najmä francúzskou ľavicou a organizáciami na ochranu ľudských práv, boli prvým masovým nesúhlasom verejnosti so Sarkozyho opatreniami.
Sarkozy nasleduje Taliansko
Podporili ich aj viacerí európski aktivisti. V Ríme sa protestovalo aj proti politike vlády Silvia Berlusconiho. Tá zvažuje zrušenie rómskych táborov na okraji Milána a Ríma.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy podľa milánskej organizácie na pomoc imigrantom a Rómom nasleduje Berlusconiho model založený na vyhostení všetkých, ktorí nedokážu preukázať, že si na živobytie zarábajú. Taliansky minister vnútra Roberto Maroni s tým nesúhlasí. „Talianska imigračná politika je najlepšia v Európe. Nie sme xenofóbi, ale seriózni ľudia, ktorí chcú, aby boli zákony rešpektované," citoval ho denník New York Times.
Summit len pre vybraných
Aj o nej sa bude v pondelok v Paríži hovoriť na kontroverznom summite ministrov vnútra a pre imigráciu niektorých veľkých európskych krajín a Kanady.
Samotný výber hostí sa nevyhol kritike, keďže na stretnutie neboli pozvané všetky krajiny, chýbajú najmä tie s početnou rómskou menšinou, ako napríklad Česko či Slovensko, ale aj Bulharsko a Rumunsko. Český premiér Petr Nečas výber hostí označil za arogantný. Dotklo sa ho pozvanie Kanady, ktorá obnovila vízovú povinnosť pre Čechov pre neoprávnené žiadosti českých Rómov o azyl. Na stranu Nečasa sa postavil aj prezident Václav Klaus, ktorý pre Lidové noviny uviedol, že nesúhlasí takmer so všetkým, čo robí Sarkozy.
Za Rómov, proti Sarkozymu
Rómska otázka pritom nebude témou číslo jeden len na parížskom summite, ale aj v Európskom parlamente, kde sa niektoré frakcie dožadujú potrestania Sarkozyho kabinetu. „Francúzska vláda musí okamžite zastaviť toto hrozné vyhosťovanie a začať sa správať v súlade s európskym právom," poznamenal šéf Zelených Daniel Cohn-Bendit.
Paríž obvinenia odmieta a zdôrazňuje, že vyhosťovanie bolo dobrovoľné. Sarkozyho podporuje takmer polovica obyvateľov, ktorí podľa denníka Le Parisien schvaľujú rómsku politiku francúzskej vlády. S krokmi Paríža naopak nesúhlasia ani OSN či Vatikán. Ten do Paríža vyslal kardinála, s ktorým sa Sarkozy podľa denníka Le Figaro stretne zajtra.