Moskva 24. mája (TASR) - Americko-ruská Deklarácia o novej úrovni vzájomných vzťahov, ktorú dnes v Moskve v Andrejevskej sále Kremľa podpísali prezidenti USA a Ruska, okrem vojenskej spolupráce stanovuje aj princípy obojstrannej spolupráce v politickej a ekonomickej oblasti.
Deklarácia konštatuje ukončenie obdobia nepriateľstva a vzájomnej hrozby a za základ budovania vzťahov stanovuje úctu k demokratickým hodnotám, ľudským právam, slobode slova a médií, princíp tolerancie a zvrchovanosti práva.
USA a Rusko v deklarácii konštatujú spoločné postoje vo vzťahu k medzinárodnému terorizmu, zabráneniu šírenia zbraní hromadného ničenia a postoje voči niektorým problémovým regiónom.
Obe strany sa zhodujú, že Afganistan potrebuje mier a stabilitu, ďalej garantujú slobodu, suverenitu a teritoriálnu nedotknuteľnosť postsovietskych krajín strednej Ázie a južného Kaukazu a vyslovujú sa za mierové riešenie regionálnych konfliktov v gruzínskom Abcházsku, Náhornom Karabachu a moldavskom Podnestersku.
Deklarácia sa krátko zmieňuje o zámere vyňať Rusko z pôsobnosti diskriminačného tzv. Jackson-Vanickovho dodatku zákona z roku 1974 a o pláne ministerstva obchodu USA najneskôr do 14. júna 2002 udeliť podľa amerického obchodného práva Rusku štatút krajiny s trhovou ekonomikou.
USA a Rusko chcú v budúcnosti tesnejšie spolupracovať pri výskume ložísk a ťažbe ropy a plynu, vrátane ložísk v oblasti Kaspického mora. Obe strany majú záujem o intenzívnu spoluprácu v oblasti vzdelávania a zdravotníctva. V deklarácii sa v tejto súvislosti vyslovene spomína problém AIDS a HIV v Rusku.
Na Deklaráciu o novej úrovni vzájomných vzťahov tematicky i obsahovo nadväzuje balík piatich spoločných písomných vyhlásení o medziľudských vzťahoch, protiteroristickej spolupráci, situácii na Blízkom východe, rozvoji ekonomických vzťahov a o energetickom dialógu.
Spolupráci Moskvy a Washingtonu v boji s terorizmom je venované niekoľkostránkové vyhlásenie. Obe zmluvné strany vyjadrujú podporu rezolúciám Rady bezpečnosti OSN o boji s terorizmom a zaväzujú sa pokračovať v boji so všetkými formami terorizmu, vrátane likvidácie finančných, organizačných a informačných sietí teroristov. Tento boj by sa mal pridržiavať zvrchovanosti zákona a úcty k univerzálnym ľudským právam.
Vo vyhlásení o boji s terorizmom sa rovnako ako v deklarácii spomína Afganistan, postsovietska stredná Ázia a Gruzínsko. Dokument zdôrazňuje, že likvidáciu teroristickej infraštruktúry v Afganistane je potrebné dotiahnuť do logického konca. USA i Rusko budú podporovať demokratický rozvoj štátov strednej Ázie a spolupracovať s nimi transparentne.
V časti vyhlásenia prezidentov venovanej Gruzínsku sa vyslovuje presvedčenie, že sa podarí vyriešiť problém teroristov v Gruzínsku a nájsť politické riešenie konfliktov v gruzínskom Abcházsku a Južnom Osetsku, pričom obe strany garantujú suverenitu Gruzínska.
Vyhlásenie prezidentov USA a Ruska Georgea W. Busha a Vladimira Putina o medziľudských vzťahoch je krokom smerujúcim k zjednodušeniu procedúry udeľovania víz a na podporu cestovného styku.
Vo vyhlásení o Blízkom východe obe strany podporili mierové riešenie konfliktu, prekonanie terajšej krízy a obnovenie izraelsko-palestínskych rokovaní. Vyhlásenie spomína aj Irak a Balkán.
Vo vzťahu k Iraku sa obe strany vyslovujú za pokračovanie dialógu za účasti OSN a na margo Balkánu sa konštatuje potreba ďalšieho budovania mieru, demokracie, etnickej znášanlivosti, ako aj nemennosť hraníc na Balkáne.
Dokument o energetickom dialógu naznačuje perspektívy Ruska pri zvyšovaní exportu ropy a plynu na svetové trhy, čo by malo zaistiť zvýšenie energetickej stability vo svete a predpovedateľnosti vývoja na svetových energetických trhoch. Budúcimi americkými investíciami do rozvoja a modernizácie ruskej energetiky by sa mala zaoberať spoločná pracovná skupina.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem