WELLINGTON. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.
Obnova mesta bude podľa novozélandského premiéra Johna Keya trvať najmenej rok. Približne 20 percent domov v Christchurchi, ktoré má 342.000 obyvateľov, je neobývateľných. Bolo poškodených viac ako 500 budov podnikateľských subjektov.
K mestu smeruje silná búrka
Polícia v noci zatkla niekoľko ľudí, ktorí sa napriek zákazu vychádzania snažili dostať do obchodnej štvrte. Pravdepodobne chceli rabovať v obchodoch.
Odborníci v súčasnosti skúmajú škody na budovách. Približne 250 ľudí strávilo noc v núdzových prístreškoch, pretože ich domovy boli zničené.
Hrozí aj nové nebezpečenstvo, k regiónu sa blíži silná búrka s rýchlosťou vetra 130 kilometrov za hodinu. Civilná ochrana vyzvala obyvateľov, aby škody na domoch opravili čo najrýchlejšie. Počas búrky by to mohlo byť príliš nebezpečné.
Obnovujú infraštruktúru
Bob Parker, starosta mesta Christchurch, uviedol, že pre približne 90 percent obyvateľov obnovili dodávku elektriny. Veľkým problémom však zostáva zásobovanie vodou. Potrubia boli narušené asi na 200 miestach.
Pri zemetrasení s magnitúdou 7,1, ku ktorému došlo v skorých ranných hodinách v sobotu miestneho času (piatok večer nášho času), boli zranení viacerí ľudia. Jeden muž zomrel v dôsledku infarktu.
Otrasy zničili elektrické vedenia, prívody vody, mosty, cesty a domy. Po najsilnejšom zemetrasení na Novom Zélande takmer za 90 rokov vyhlásili úrady núdzový stav, ktorý bude platiť ešte niekoľko dní.
Vedci Nového Zélandu zaznamenajú každoročne 14.000 zemetrasení, pričom asi 20 dosiahne magnitúdu maximálne 5. Posledné zemetrasenie so smrtiacimi následkami (s magnitúdou 7,1) bolo v tejto geologicky aktívnej krajine v roku 1968, keď zahynuli traja ľudia.
Doteraz najničivejšie zemetrasenie bolo na Novom Zélande v roku 1931. Postihlo mesto Napier na Severnom ostrove. Zahynulo vtedy viac ako 250 ľudí.