BERLÍN.
Obe strany sa, ako informoval hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Seibert, zhodli na tom, že jestvujú dobré šance na ďalšie prehĺbenie už aj tak potešiteľných dvojstranných vzťahov.
Merkelová pritom privítala návrh najvyššieho poľského predstaviteľa na zintenzívnenie spolupráce krajín tzv. Weimarského trojuholníka - Nemecka, Francúzska a Poľska.
Pri stretnutí šéfky spolkovej vlády a Komorowského, ktorý následne absolvoval aj rokovania s nemeckým prezidentom Christianom Wulffom a predsedom Spolkového snemu (Bundestagu) Norbertom Lammertom, sa hovorilo aj o posilnení vzťahov Európskej únie s Ukrajinou a Ruskou federáciou.
Bronislaw Komorowski akcentoval európsku orientáciu svojej krajiny a poznamenal, že by popri nej chcel začať aj s procesom zmierenia s Ruskom podľa príkladu poľsko-nemeckého zmierenia.
Najvyšší poľský prezident sa na pôde Bundestagu poďakoval Nemecku a jeho občanom za podporu nezávislých odborov Solidarita v 80. rokoch minulého storočia a zdôraznil: "Podieľali ste sa na našom víťazstve" a na formovaní nemecko-poľského priateľstva.
Desiatke nemeckých občanov odovzdal Medailu vďačnosti, ktorú im udelilo Európske centrum Solidarity v Gdansku.
Prezidenti oboch krajín navštívia ešte dnes niekdajší koncentračný tábor Sachsenhausen, v ktorom začiatkom augusta 1944 popravili veliteľa poľskej Armie Krajowej, najväčšej sily odboja v Poľsku, generála Stefana Grota-Roweckého (1895-1944).
Poľský prezident absolvoval od stredy rokovania s najvyššími predstaviteľmi EÚ a NATO v Bruseli, ako aj nástupnú návštevu Francúzska.