TEL AVIV. Slávny lovec nacistov Simon Wiesenthal bol agentom izraelskej tajnej služby Mossad. Tvrdí to kniha izraelského historika Toma Segeva. Vyšla vo štvrtok. Segev v nej tvrdí, že zo štúdia Wiesenthalovej pozostalosti vyplýva, že Izrael mu pomáhal viac ako sa doteraz vedelo.
Wiesenthal zomrel pred piatimi rokmi vo Viedni vo veku 97 rokov.
Spolupráca od vzniku Izraela
Zdá sa, že Mossad mu pomáhal aj pri zriaďovaní viedenskej kancelárie, z ktorej riadil vyhľadávanie nacistických zločincov. Wiesenthal mal pritom imidž človeka, ktorý si všetko zorganizoval sám.
Podľa Segeva bol Wiesentahl s Izraelom v kontakte prakticky od vzniku židovského štátu. Vtedy pracoval pre špeciálne oddelenie ministerstva zahraničia, z ktorého sa neskôr vytvoril Mossad. V zime 1948 sa mu podarilo zistiť, kde by sa mohol nachádzať Adolf Eichmann.
S pomocou izraelských agentov prišiel do dediny, kde žila Eichmannova manželka a deti. Predpokladal, že Eichmann, ktorý bol na úteku, ich bude chcieť navštíviť. Nacistický zločinec však zrejme dostal varovanie a neukázal sa.
Izrael Eichmanna nakoniec aj s Wiesenthalovou pomocou dostal v roku 1960 v Argentíne, odkiaľ ho prepravil do Izraela, kde ho odsúdili aj popravili.
Vtedy sa začala Wiesenthalova spolupráca s Mossadom. Trvala desať rokov a Wiesenthal dostával mesačne tristo dolárov. Okrem toho, že pomáhal lokalizovať nacistov, dával Izraelu aj informácie o nemeckých inžinieroch, čo pracovali v Egypte.
Prežil päť koncentrákov
Simon Wiesenthal prešiel piatimi koncentračnými tábormi a svoj život zasvätil tomu, aby sa nacisti dostali pred súd. Krátko po vojne spolupracoval aj s americkou tajnou službou, ktorá vyhľadávala nacistov na územiach pod kontrolou spojencov. Pôvodným povolaním architekt založil Centrum Simona Wiesenthala, ktoré do dnešných dní hľadá vojnových zločincov, ale monitoruje aj súčasné prejavy antisemitizmu. Lov na nacistov však už nebude dlho trvať, keďže poslední žijúci sú už vo veľmi vysokom veku.
Okrem spolupráce pri dolapení Eichmanna sa Wiesenthalovi pripisuje dolapenie dôstojníka Gestapa Karla Silberbauera, ktorý sa podieľal na zatknutí Anny Frankovej a jej rodiny, či Franza Stangla, veliteľa koncentrákov v Treblinke a Sobibore.
Hoci Wiesenthala niektorí kritizovali pre jeho údajné chvastúnstvo, väčšina historikov, ktorí sa zaoberajú holokaustom tvrdí, že jeho práca nielen pri hľadaní nacistov, ale aj pri dokumentácii ich zločinov, bola nesporným prínosom.