PRAHA. Český minister obrany Alexandr Vondra (ODS) dnes na svojom ministerstve čistil. Odvolal riaditeľa sekcie správy majetku Jiřího Krále, vytvoril novú funkciu generálneho sekretára a nariadil úradu na dohľad nad akvizíciami, aby preveril uzavreté, dojednávané aj chystané kontrakty. Ministerstvo urobí aj hĺbkový audit v organizačných útvaroch.
Za čistkami je korupčné zákulisie chystaného nákupu 25 mínometov na podvozkoch obrnených transportérov pre českú armádu za asi tri miliardy Kč (120 miliónov eur), ktoré odhalil český denník Mladá fronta dnes.
Jedným z dôležitých aktérov kauzy je údajne aj Miro Výboh, slovenský lobista s výbornými vzťahmi na bývalého premiéra SR Roberta Fica.
Výboh mal podľa MFD zaistiť, aby slovenská vláda schválila s ČR spoločný nákup šiestich mínometných transportérov. Slovensko by napokon nekúpilo nič, ale tento krok mal českej strane umožniť, aby s odvolaním sa na "strategickú spoluprácu" využila smernicu EÚ a schválila nákup vojenskej techniky bez výberového konania. Česká armáda by kúpila najprv iba tri, potom aj ďalších 22 mobilných mínometov.
Hlavným aktérom kauzy, ktorú novinári aj s využitím záznamovej techniky mapovali uplynulých šesť mesiacov, je námestník českého ministra obrany Jaroslav Kopřiva (KDU-ČSL). Ten bol na ministerstve zodpovedný za nákup výzbroje a vo vysokej funkcii pôsobil od roku 2003.
Kopřivu už odvolal
Po predložení dôkazov novinármi minister obrany Alexander Vondra svojho námestníka s okamžitou platnosťou odvolal. Jaroslavovi Kopřivovi hrozí trestné stíhanie pre podozrenie z podvodu, úplatkárstva a ovplyvňovania výberového konania.
Kopřiva chcel zaistiť nákup mínometných transportérov od fínskej zbrojovky Patria. O tom, ako obísť výberové konanie, úradník rokoval priamo so zástupcami zahraničnej zbrojovky, i s českým lobistom Josefom Jindrom. Obaja boli zasvätení aj do rokovaní o provízii zákazky faktickom úplatku. Ten mala vyfakturovať zbrojovka ako úhradu nákladov za "zahraničnú športovú akciu".
Jedno zo stretnutí, na ktorom sa ladili mechanizmy, ako obísť zákon a na "provízii" od zbrojovky sa priživiť fakticky na úkor štátu, bolo 5. mája tohto roku v Bratislave, kde sa konal zbrojársky veľtrh IDEB a kde Kopřiva viedol českú delegáciu.
Po formálnom stretnutí na veľtrhu sa kľúčová schôdzka Kopřivu, jeho kamaráta a lobistu Josefa Jindru a zástupcu fínskej zbrojovky v ČR Stanislava Mareša, odohrala večer na recepcii v centre slovenskej metropoly.
Kopřiva a Mareš nevylučovali realizáciu projektu ani po tom, ako Ficov Smer-SD po voľbách na Slovensku vypadol z hry. To, aký postoj by mal k fiktívnemu spoločnému nákupu techniky nový slovenský minister obrany, chcel námestník ministra Kopřiva presondovať u slovenského lobistu Mira Výboha už v priebehu septembra.
Český denník MFD si na záznamoch neformálnych schôdzok všimol aj zvláštny slovník Kopřivu, ktorý aj napriek tomu, že je politikom z kresťanskej strany, používal aj hrubé vulgarizmy. Príliš lichotivo nehovoril český námestník, reprezentant vojenského spojenca Slovenska, ani o stave slovenskej armády. Pokiaľ ide o výzbroj, podľa Kopřivu má slovenská armáda "úplné hovno", "holý zadok" a "iba dve funkčné stíhačky".
Reakcie slovenských politikov
MO SR nikdy o spoločnom nákupe mínometov s MO ČR nerokovalo, lebo nikdy nemalo v pláne takéto mínomety nakúpiť. Smerom k slovenskému ministerstvu obrany ide o mediálnu kačicu, ktorá je hrubým, nezodpovedným a účelovým útokom proti bývalej vláde.
Európske smernice umožňujú spoločný postup viacerých krajín pri obstarávaní vojenského materiálu, čo Slovensko v minulosti využilo v prípade obstarania nosičov ľahkých obrnených vozidiel IVECO.
S pozdravom,
Jaroslav BAŠKA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.Ministerstvo obrany nemá o nákupe mínometov žiadne informácie.
K Vašej otázke ohľadom problematiky nákupu zbraní spoločne s iným štátom EÚ a či je možné to urobiť bez verejného obstarávania:
O uvedenej problematike hovorí zákon č. 25/2006 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ako aj Zmluva č. 486/2009 Z.z. (LISABONSKÁ ZMLUVA), ktorou sa mení a dopĺňa Zmluva o Európskej únii a Zmluva o založení Európskeho spoločenstva, Zmluva o založení Európskeho spoločenstva s dôrazom na ustanovenia článku 296 a predpisy upravujúce použitie tohto článku v procesoch obstarávania.
Vo veci výkladu zásad verejného obstarávania odporúčam osloviť Úrad pre verejné obstarávanie.
K Vašej poslednej otázke, či sa tak v minulosti nakupovalo:
Ministerstvo obrany SR zatiaľ takýmto spôsobom nič nenakupovalo.
Richard Šümeghy
Hovorca MO SR