BAGDAD.
Šiitsky Irán získal v Iraku značný vplyv od pádu sunnitského diktátora Sadáma Husajna, ktorého v roku 2003 zvrhla Američanmi vedená invázia. Irackí predstavitelia sa sťažujú aj na zasahovanie zo strany Saudskej Arábie, Turecka a Sýrie.
Podľa šéfa irackej diplomacie Hošjára Zebarího sa všetci pokúšajú hrať úlohu v smerovaní irackej politiky, a to najmä vzhľadom na budúcoročný úplný odchod amerických vojakov.
"Samozrejme, mnohí z nich majú ilúziu, že dôjde k bezpečnostnému vákuu v momente, keď americké sily opustia Irak, a oni budú môcť zasiahnuť na vyplnenie tohto vákua," uviedol Zebarí pre tlačovú agentúru Reuters.
"Varujeme všetkých z nich, že nedôjde k žiadnemu vákuu, a ak dôjde, jediní ľudia, ktorí ho vyplnia, sú samotní Iračania," konštatoval minister pri príležitosti dnešného oficiálneho ukončenia bojových operácií amerických síl v Iraku. Tento deň označil za kľúčový moment v americkom angažovaní sa v Iraku.
Podľa dvojstranného bezpečnostného paktu musí posledný americký vojak opustiť Irak do konca roku 2011.
Washington okrem vyjadrení k zavŕšení bojovej misie v Iraku dnes opätovne vyzval irackých lídrov, aby po marcových parlamentných voľbách, ktoré nepriniesli jasného víťaza, vytvorili novú vládu.
"Irak by mal s pocitom naliehavosti pokročiť dopredu," uviedol bezpečnostný poradca Bieleho domu Ben Rhodes.
Prezident USA Barack Obama uviedol, že v Iraku je stále treba vykonať veľa práce. Pri príležitosti ukončenia amerických bojových operácií v krajine bude mať dnes v Oválnej pracovni Bieleho domu samostatný prejav k národu.