Madrid 23. mája (TASR) - Hrozba generálneho štrajku deň pred júnovým summitom Európskej únie v Seville ako reakcia odborárov na vládny návrh o nezamestnanosti sa začína v týchto dňoch napĺňať a zdá sa, že ju už nič nezvráti. Španielsky premiér José María Aznar však obvinil odborárov, že chcú zámerne poškodiť imidž Španielska.
Odborári a španielska opozícia neprestávajú vyvíjať nátlak na vládu v snahe prinútiť ju, aby odstúpila od návrhu na zníženie nezamestnanosti. Aznar však predložený návrh svojho kabinetu dôrazne obhajuje.
Podľa neho stráca nárok na podporu v nezamestnanosti každý, kto tri razy odmietne pracovnú ponuku, rovnako ako ten, kto neprijme adekvátnu ponuku bez ohľadu na plat a druh pracovnej zmluvy vo vzdialenosti 50 kilometrov od miesta svojho bydliska.
Vláda a kabinet sa pritom neprestajne navzájom obviňujú z nezáujmu druhej strany o rokovania. Španielsky premiér v stredu v parlamente vyhlásil, že odborári si aj napriek želaniu vlády odmietali sadnú k rokovaciemu stolu a neprejavili ani len náznak záujmu.
Podľa jeho slov sa ešte pred dvoma rokmi po všeobecných voľbách "určité osoby vyhrážali generálnym štrajkom tvrdiac, že táto vláda neodíde bez toho, aby ho zažila".
Vládny návrh o nezamestnanosti je preto len zámienkou. Aznar v tejto súvislosti obvinil aj vedenie socialistov, pretože "líder opozície, ktorá je alebo chce byť zodpovedná, nesmie a nemôže podporovať generálny štrajk". Takáto akcia naplánovaná na 20. júna - deň pred summitom európskej pätnástky - poškodí meno a záujmy Španielska.
Odborári však naopak vyčítajú premiérovi, že si chce pred úniou privlastňovať zásluhy. Podľa nich štrajk vyprovokoval práve Aznar obmedzovaním práv robotníkov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem