Podľa odborníkov je sťahovanie hlavných miest väčšinou drahý špás s malým účinkom. Ľudí zaujíma hlavne práca.
JAKARTA, BRATISLAVA. Na vízovú a imigračnú kontrolu na letisku v Jakarte dosahujú rady počas špičky niekoľko stoviek metrov a trvá tri hodiny, kým sa pasažieri dostanú k svojej batožine. Supermarkety trónia medzi príbytkami chudobných, doprava je preplnená, v období dažďov je mesto často zaplavené, elektrina vypadáva a vodné kanály vybudované za holandskej nadvlády používajú obyvatelia slumov ako záchody.
Indonézsky prezident Susilo Bambang Yudhoyono to chce zmeniť. Preplnené hlavné mesto presťahuje a nové vybuduje na zelenej lúke na vidieku. Z takmer 10-miliónovej Jakarty presunie metropolu do maličkého Jonggolu alebo iných menších miest.
Barmské Nepjito nahradilo Rangún pred piatimi rokmi.
Väčšina ľudí žije na Jáve
„Prezident považuje za normálne rozmýšľať o presunutí hlavného mesta pre problémy s bývaním, prírodné riziká a environmentálnu záťaž,“ povedal pre agentúru Reuters poradca prezidenta Velix Wanggai.
Sťahovanie miest
sťahovanie hlavných miest sa uskutočňuje už od čias starovekého Egypta, od roku 1950 do roku 1990 presťahovalo svoje hlavné mesto trinásť krajín, Indonézia má 17-tisíc ostrovov, väčšina jej obyvateľov býva na ostrove Jáva, kde je aj preplnená Jakarta (na snímke) a Jonggol
V Jonggole, kde je podľa Reuters najbližšie k mrakodrapu štvorposchodová budova, obyvateľov predstava premeny na významné mesto teší. „Neprekážalo by mi, keby sa Jonggol stal hlavným mestom, bol by živší a krajší,“ povedal pre Reuters miestny obyvateľ Annur.
Jonggol, ktorý je 50 kilometrov južne od Jakarty, je jedným z kandidátov na nové hlavné mesto spolu s Malangom, Palangkarajom a Jayapurom.
Krajina, ktorá má najvýkonnejšiu ekonomiku v juhovýchodnej Ázii a patrí do spoločenstva G20, chce zvýšiť svoj kredit na medzinárodnej scéne okrem nového mesta aj novou menou, 14 novými letiskami, výstavbou nových ciest a železničných tratí.
Brasília nahradila Rio de Janeiro v roku 1956.
Príliš drahé
„Čokoľvek, čo by znížilo preplnenie Jakarty, by bolo požehnaním. Ale je to aj veľká investícia, ktorá sa nemusí vrátiť,“ povedal miestny ekonóm ING Tim Condon pre Reuters. Etnicky bohatá Indonézia má 17-tisíc ostrovov, no väčšina jej obyvateľov býva na ostrove Jáva, kde je aj Jakarta a Jonggol. Presťahovať hlavné mesto do Jonggolu navrhol ako prvý autokratický exprezident Suharto. Viacerí vidia presun hlavného mesta ako drahý špás s malým výsledkom. „Možno niekoľkí úradníci dostanú novú kanceláriu, ale ľudí, ktorí sa snažia nájsť prácu, zaujíma, či im dokáže vláda zdvihnúť platy,“ hovorí miestny ekonóm Seng Wun.
Nigérijská Abúdža vystriedala Lagos v roku 1975.
Presťahovanie inštitúcií a vybudovanie zázemia je nákladné. Napríklad v Kazachstane stálo nové hlavné mesto Astana 12 miliónov dolárov.
Indonézia nebude určite posledná krajina, ktorá presťahuje svoje hlavné mesto. Chystá sa na to už Irán a administratívnu časť mesta chce presťahovať aj Južná Kórea.
V Pakistane Islamabad nahradil Karáčí v roku 1959.