BERLÍN. Nemecká vláda je pripravená spolupracovať s Holandskom v záujme povolania na zodpovednosť niekdajšieho príslušníka SS, holandského rodáka Klaasa Fabera (88). Z informácií mienkotvorného denníka Süddeutsche Zeitung vyplýva, že riešeniu tejto otázky je naklonený šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle i spolková ministerka spravodlivosti Sabine Leutheusser-Schnarrenberger.
Klaas Carel Faber bol príslušníkom špeciálneho komanda SS Silbertanne, ktoré pri odvetných akciách v Holandsku pod rovnomenným krycím názvom zavraždilo 54 neozbrojených civilistov. Jeho otca Pietera Fabera zabili v roku 1944 príslušníci holandského odboja, jeho brata Pietera Johana Fabera, ktorý bol takisto príslušníkom síl SS, popravili v roku 1948.
Ešte v roku 1947 odsúdili Klaasa Fabera vo vlasti za viacnásobnú vraždu na trest smrti; o rok neskôr tento rozsudok zmenili na doživotné väzenie. Z toho však odsúdenec v roku 1952 ušiel a s pomocou svojho niekdajšieho spolubojovníka, vtedy nemeckého policajta, sa dostal do Nemeckej spolkovej republiky.
Holandskú žiadosť o vydanie nemecká strana vtedy zamietla s odvolaním sa na legislatívu pochádzajúcu ešte z obdobia tretej ríše. Adolf Hitler totiž v roku 1943 rozhodol, že všetci holandskí dobrovoľníci, ktorí vstúpili do síl SS, získajú nemecké občianstvo, ktoré si Faber aj po skončení vojnového konfliktu v roku 1945 ponechal. Nemecko v zmysle platnej legislatívy svojich občanov nesmie vydať na trestné stíhanie do zahraničia bez ohľadu na vážnosť ich deliktov.
Holandsko požiadalo o Faberovo vydanie naposledy v roku 2004. Vtedy krajinský súd v Ingolstadte túto žiadosť zamietol s odvolaním sa na formálne dôvody.
Právoplatnosť tohto rozhodnutia spochybnila v uplynulých dňoch šéfka spolkového rezortu spravodlivosti a informovala o tom aj svoju krajinskú rezortnú kolegyňu v Bavorsku. Beate Merk v reakcii napísala, že keby Holandsko opäť požiadalo o Faberovo vydanie, kompetentné orgány by kauzu znova preskúmali. Rozhodujúcim faktorom by pri posudzovaní bolo, či sa vynorili nové fakty, spochybňujúce rozhodnutie nemeckej justície z prvej polovice tohto desaťročia.