BOSTON. Lietadlo s 85-ročným laureátom Nobelovej ceny za mier a 31-ročným učiteľom Aijalonom Mahlim Gomesom pristálo priamo v Bostone, odkiaľ väznený Američan pochádza.
Oslobodeného muža na letisku čakali príbuzní a priatelia, ktorí sa postarali o emotívne privítanie. Cartera s Gomesom následne odprevadili do budovy bez toho, aby sa vyjadrili pre médiá.
Gomes sa dostal na slobodu po tom, ako mu severokórejský vodca Kim Čong-il na žiadosť Cartera udelil milosť. Stále pritom nie je jasné, prečo v januári nelegálne prekročil hranice komunistickej krajiny. Gomesa za tento čin v apríli odsúdili na osem rokov nútených prác a udelili mu tiež pokutu dosahujúcu v prepočte výšku okolo 600 tisíc dolárov.
Spojené štáty opakovane vyjadrili obavy o Gomesov zdravotný stav. Odsúdeného v pchjongjanskej nemocnici začiatkom augusta navštívili dvaja americkí lekári a predstaviteľ amerického konzulátu, nedokázali však zabezpečiť jeho prepustenie. Podľa júlovej správy oficiálnej Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry 31-ročného Gomesa hospitalizovali po tom, ako sa pokúsil spáchať samovraždu.
Najnovšia Carterova misia pripomína minuloročnú iniciatívu exprezidenta Billa Clintona, ktorý dosiahol prepustenie zadržaných Američaniek Laury Lingovej a Euny Leeovej. Televízne reportérky v Severnej Kórei rovnako ako Gomesa odsúdili za nelegálne prekročenie hranice s Čínou. Komunistický režim KĽDR v minulosti viackrát oslobodil zadržaných Američanov, urobil tak však zakaždým až po vyvinutí značného diplomatického tlaku zo strany Spojených štátov a výmenou za isté výhody.