VIEDEŇ, BRATISLAVA. Trvalo to necelé dva týždne. Prvé správy v médiách o superbaktérii, ktorú nezastavia antibiotiká, striedajú počty prvých nakazených. Včera dva prípady potvrdilo susedné Rakúsko.
Obaja pacienti si baktériu s odolným génom NDM1 priniesli zo zahraničia a nakazili sa pri operácii. „Prvý prípad bol 30-ročný Rakúšan, ktorý mal v Pakistane nehodu na motorke a operovali ho tam. Druhé je 14-ročné dieťa, ktoré po operácii v Kosove previezli k nám,“ povedal pre rakúsku agentúru APA Gernot Brunner z Univerzitnej kliniky v Grazi. Muža minulý rok prepustili po úspešnej liečbe, chlapca stále liečia.
Odborníci upokojujú Rakúske ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že superbaktéria je rezistentná voči antibiotiku carbapenem. Ten funguje ako rezervné antibiotikum v nemocniciach, ako chemická zbraň proti baktériám, ktoré sú odolné voči všetkým ostatným antibiotikám. Nakazené osoby môžu dostať rôzne choroby: zápal pľúc, zápal žlčníka alebo infekciu močových ciest.
Odolný gén
superbaktéria má gén s názvom Nové Dilí metalobeta-laktamáza 1 (NDM1); rozšírená je v Pakistane a Indii, väčšina pacientov sa nakazila počas operácie; Veľká Británia nahlásila 37 prípadov, Nemci štyri, Rakúšania dva; prvá európska obeť bola z Belgicka.
Bakteriológovia a lekári hovoria, že situáciu netreba preceňovať. „Všade na svete sa objavujú multirezistentné baktérie, to nie je nič nové,“ zareagoval Brunner. Potvrdil, že ostatným pacientom alebo zamestnancom nemocnice nehrozí nijaké riziko. „Problém by to mohol byť, keby ten odolný gén prešiel na ďalšie baktérie, napríklad streptokoky,“ povedal pre denník Die Presse bakteriológ Michael Sturm.
Infekcia sa zatiaľ nešíri Upokojuje aj mikrobiológ Denis Pierard z Bruselskej univerzitnej kliniky, odkiaľ pochádza prvá známa európska obeť superbaktérie. Bol to muž, ktorý si v Pakistane zranil nohu a operovali ho tam. Po návrate domov v júni ťažko ochorel a zomrel. Pitva potvrdila infekciu superbaktérie s NDM1. Tá odolala aj antibiotickému lieku colistin, ktorý bol úspešný v iných prípadoch, kde sa objavil odolný gén.
Pierard pre belgický denník Le Soir upozornil, že nebezpečenstvo infekcie je nízke. Prakticky všetci pacienti sa nakazili počas liečby v pakistanských a indických nemocniciach. Najviac sa nakazilo Britov, ktorí cestujú za lacnými a rýchlymi chirurgickými zákrokmi práve do Indie.
O superbaktérii sa začalo písať v médiách pred necelými dvoma týždňami po článku, ktorý sa objavil v odbornom magazíne Lancet Infectious Diseases. Odborníci v ňom napísali, že v niektorých druhoch baktérií sa vyskytuje gén NDM1, ktorý spôsobuje, že mikroorganizmy sú odolné aj voči najsilnejším antibiotikám.
Rakúske ministerstvo zdravotníctva vydalo odporúčanie, aby sa vyšetrili všetci pacienti, ktorí navštívili Pakistan či Indiu.