BRUSEL. Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová v piatok vyzvala predstaviteľov Kene, aby zabezpečili zatknutie sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra a jeho vydanie Medzinárodnému trestnému súdu (ICC).
Reagovala tak na správy o prítomnosti kontroverzného lídra v Nairobi, kde sa zúčastnil ako zahraničný hosť na slávnostnom uvedení novej kenskej ústavy do platnosti. Medzinárodný súd so sídlom v Haagu vydal na al-Bašíra dva zatykače v súvislosti s vojnovými zločinmi a genocídou spáchanými sudánskymi vládnymi silami v provincii Dárfúr. Keňa ako jeden zo signatárov príslušnej zmluvy je pritom povinná s ICC spolupracovať.
"Vysoká predstaviteľka je znepokojená návštevou prezidenta Umara al-Bašíra v Keni, jednej zo strán Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu," uviedol vo vyhlásení Ashtonovej úrad. Najvyššia predstaviteľka európskej diplomacie "vyzýva Keňu, aby dodržala svoju povinnosť zatknúť a vydať osoby obvinené ICC". Al-Bašírov tlačový hovorca medzitým informoval, že prezident sa vrátil z Kene do Sudánu. Išlo pritom už o druhú návštevu al-Bašíra v krajine, ktorá pristúpila k zmluve o ICC. Tou predošlou bola minulomesačná cesta do Čadu, kde Ashtonovej výzvy rovnako odignorovali.
Haagsky súd v súvislosti s piatkovou návštevou vydal vyhlásenie, kde oznamuje, že túto udalosť nahlási Bezpečnostnej rade OSN a ostatným signatárom Rímskeho štatútu. Tí by mali následne "prijať akéhokoľvek opatrenia, ktoré budú považovať za vhodné".
Al-Bašír počas slávnostného obradu v Nairobi podával ruku ostatným prítomným lídrom, pričom pôsobil uvoľneným dojmom. Kenský minister zahraničných vecí na kritiku reagoval slovami, že krajina na slávnosť pozývala "všetkých susedov" a nemusí sa nikomu ospravedlňovať, keďže "zvyšuje úroveň mieru, bezpečnosti a stability v regióne viac než čokoľvek iné".