PARÍŽ. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy plánuje na budúci týždeň začať kroky umožňujúce zbaviť francúzskeho občianstva v zahraničí narodených kriminálnikov, ktorí "ohrozujú životy policajtov a iných verejných predstaviteľov".
Minister imigrácie Eric Besson povedal, že Sarkozy začne s ministrami na budúci týždeň rokovať o potrebných opatreniach. Súčasťou Sarkozyho "vojny proti kriminalite" je aj rušenie nelegálnych rómskych kolónií a ich deportácia do Rumunska a Bulharska, čo vyvolalo kritiku medzinárodnej komunity. Podľa Bessona Francúzsko udelí ročne francúzske občianstvo približne 108 000 osobám.
Denník Libération v piatok napísal, že minister vnútra Brice Hortefeux taktiež navrhne odobratie občianstva mimo Francúzska narodeným občanom, ktorí praktizujú polygamiu a poberajú sociálne dávky aj na druhú manželku. Hortefeux dodal, že o občianstvo prídu kriminálnici, ktorí napádajú policajtov a občianstvo majú menej ako 10 rokov, píše Libération.