NAIROBI.
Ide o druhý prípad od obvinenia z roku 2009, keď al-Bašír riskoval zatknutie, pretože Keňa je členským štátom Medzinárodného trestného súdu (ICC). ICC nemá vlastnú policajnú jednotku a splnenie jeho nariadení závisí na členských štátoch.
Al-Bašír čelí obvineniam z genocídy a zločinom proti ľudskosti v súvislosti s násilím v sudánskom regióne Darfúr, kde podľa odhadov OSN zahynulo asi 300.000 ľudí a ďalších 2,7 milióna utieklo z domovov.
Newyorská ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vyzvala kenskú vládu, aby nepovolila al-Bašírovi účasť na slávnostnom zverejnení novej ústavy. "Kenská vláda by mala zatknutím al-Bašíra stáť pri obetiach, a nie pri tých, ktorí sú obžalovaní zo strašných zločinov," uviedla.
Nová ústava Kene je súčasťou balíka reforiem, za plnenie ktorých sa zaviazali miestni lídri po podpise dohody o zdieľaní moci z februára 2008. Touto dohodou sa skončila vlna násilia po sporných kenských prezidentských voľbách v decembri 2007, počas ktorej zahynulo viac ako 1000 ľudí.
Veľká väčšina Keňanov prijala novú ústavu v referende zo 4. augusta. Dnešný oficiálny podpis prezidenta Mwaia Kibakiho symbolicky ukončuje desaťročia trvajúce úsilie obmedziť rozsiahle prezidentské právomoci.
Nová kenská ústava nahradí tú, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1963 po získaní nezávislosti od Británie. Kenská vláda a parlament teraz musia začať s realizáciou nového dokumentu, ktorý okrem iného žiada sformovanie najvyššieho súdu a Senátu, ako aj odvolanie skorumpovaných alebo nekompetentných sudcov a prijatie 49 nových zákonov.
Zdroj: Associated Press
2 zsl bar