Kvalitnejšie vzdelanie či ešte väčšia záťaž pre českú mládež? Česi sa nezhodnú a politici to využívajú.
PRAHA, BRATISLAVA. Dôvod na študentské protesty, test súdržnosti vlády a problém, ktorý rozdeľuje spoločnosť aj odborníkov. Štátnu maturitu majú v Česku pokusne robiť stredoškoláci už v októbri a jednotlivé politické inštitúcie ju podporujú.
Časť Čechov aj ich politikov sa však so štandardizovanou skúškou na záver strednej školy stále nezmierila. To pochopil aj expremiér Jiří Paroubek, ktorý v jeden deň odmietol „trafiku“ veľvyslanca vo Viedni, aby sa v nasledujúci deň ozval proti štátnym maturitám.
Správny čas aj miesto
Bývalý šéf ČSSD Paroubek študentov nepriamo vyzval, aby sa vrátili k protestom proti štátnym maturitám. A to rovno pred sídlom premiéra, ktorým je šéf ODS Petr Nečas.
„Keby ste, moji milí mladí priatelia, chceli pripomenúť vláde na začiatku školského roku predvolebné sľuby nejakou peknou manifestáciou pred Úradom vlády, rád vás v takom sprievode budem sprevádzať,“ napísal Paroubek na svojej facebookovej stránke. Pripomenul, že pred voľbami boli dnešné vládne strany proti.
Opozičný poslanec si na kritiku vybral správny čas. Len minulý týždeň česká vláda štátne maturity odmietla odložiť, ako to žiadali ich kritici. Tento týždeň zase vládni senátori zmietli zo stola podobný návrh kolegu z ČSSD Marcela Chládka.
Nevrlý postoj mnohých však vyjadril senátor za ODS Pavel Čáslava. „Budem sa držať stanoviska vlády so škrípaním zubov,“ citoval ho server Aktuálně.cz. Štátne maturity už v tomto roku sú pre veľkú časť politikov i odborníkov len menším zlom. Väčšie zlo je ich ďalšie odkladanie. Ich 14-ročná príprava stála miliardu korún.
Obhajcovia štandardizácie hovoria, že zaručí úroveň vzdelania stredoškolákov, vyradí nekvalitné stredné školy (na tie sa už nebude nikto hlásiť) a možno o dva roky nahradí prijímacie skúšky na univerzity.
Doplatia na to slabší
Kritici však tvrdia, že kým sa zlepší úroveň stredného školstva, doplatia na štátne maturity študenti slabších gymnázií či učňoviek. Školy si síce budú môcť vybrať z dvoch úrovní štátnej maturity. Ak si však zvolia slabšiu, stratí význam pre vysoké školy.
Tie sa k štátnym maturitám stavajú skepticky už teraz. Ak by mala maturita nahradiť prijímačky na matematickofyzikálne fakulty, muselo by prepadnúť 99 percent maturantov, citoval server iDnes cambridgského profesora Rudolfa Haňku.
Študenti proti maturitám už protestovali a nevzdávajú sa. V septembri možno vyjdú do ulíc opäť. Aj s Paroubkom.