Paríž 23. mája (TASR) - Len málokedy bolo napätie medzi Indiou a Pakistanom také silné, ako v týchto dňoch. Obe krajiny, vlastniace jadrové zbrane, majú za sebou už tri vojny, z toho dve o Kašmír, a znova sa zahrávajú s vojnou, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Od útoku na indický parlament z 13. decembra minulého roku, ktorý Naí Dillí pripisuje pakistanským islamistom, sa armády oboch krajín mobilizovali a rozmiestnili v Kašmíre na oboch stranách kontrolnej línie, ktorá je 2900 metrov dlhá, pripomína denník.
V prípade konfliktu konvenčnými zbraňami má India zdrvujúcu prevahu nad Pakistanom: India má v zbrani 1,2 milióna mužov, Pakistan 620.000. Naí Dillí má aj materiálnu prevahu: 738 bojových lietadiel, Pakistan ich má 353. Indická zástava veje na 27 bojových lodiach, pakistanská na ôsmich. Aj pod vodou má India prevahu: 16 ponoriek oproti pakistanským 10.
Indická ekonomika je solídnejšia a počet obyvateľstva takmer desaťkrát vyšší: to Naí Dillí umožní v prípade potreby zmobilizovať viac mužov do zbrane a dlhšie znášať vojnový stav. Jediné slabšie miesto na indickej strane - dobre vycvičené pakistanské jednotky by teoreticky mohli odraziť prvú ofenzívu, nazdáva sa Le Figaro.
Pomer síl je pre Pakistan nepriaznivý, aj pokiaľ ide o jadrové zbrane. Podľa niektorých odhadov má Pakistan najmenej 25 bojových jadrových hlavíc, kým India ich má najmenej 60. Od roku 1998, keď sa obe krajiny dostali do "klubu" jadrových mocností - v tom roku uskutočnili jadrové pokusy - sa celý svet znepokojuje možnosťou vzniku nového konfliktu. Obavy narastajú aj z toho, že by niektorá krajina siahla po jadrovej zbrani na prípadné kompenzovanie slabiny v konvenčnej oblasti.
Odborníci vyjadrili názor, že oba štáty od roku 1998 už vyvinuli "malý jadrový arzenál", ktorého skutočnú veľkosť nie je možné presne stanoviť, lebo nijaká dohoda nenúti ani jeden z nich priznať skutočný stav tohto druhu výzbroje. Navyše, odborníci majú obavy aj z nasledujúceho faktu: obe znepriatelené krajiny sú v podstate "mladými" majiteľmi jadrových zbraní a stav ich jadrových doktrín nemusí byť dostatočne vyspelý. Platí to najmä o Pakistane. Určitý "rozvojový stupeň" v oblasti jadrových zbraní, zdôrazňuje Le Figaro, preto môže znamenať nebezpečenstvo pre región.