Paríž/Londýn 23. mája (TASR) - Ak Británia chce dosiahnuť zatvorenie kontroverzného utečeneckého tábora Sangatte, ležiaceho neďaleko vchodu do podmorského železničného tunela na francúzskom brehu, bude možno musieť prijať viac ako 1300 obyvateľov tohto tábora.
Hovorca francúzskej vlády novinárov informoval, že obe krajiny, teda Británia i Francúzsko, o tejto možnosti rokujú. Francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy sa dnes chystá na návštevu sporného tábora, ktorý je už dlhšie zdrojom napätia medzi Londýnom a Parížom.
Britská vláda dala jasne najavo, že chce dosiahnuť zatvorenie tábora. Jeho poloha totiž podľa Londýna priťahuje utečencov ako magnet a oni sa potom pokúšajú nelegálne dostať podmorským tunelom do Británie.
Britskí poslanci Európskeho parlamentu v stredu vyzvali Európsku komisiu, aby prinútila francúzsku vládu sprísniť bezpečnostné opatrenia na svojej strane, pri vjazde do tunela.
Hovorca francúzskej vlády naznačil, že kabinet už čoskoro vydá oficiálne vyhlásenie. Zatiaľ však podľa jeho slov neprijal žiadne rozhodnutie.
Británia sa už dlhšie snaží dosiahnuť zatvorenie tábora Sangatte neďaleko prístavného mesta Calais, ktorý spravuje Červený kríž. Utečenci z tábora tento rok niekoľkokrát zablokovali nákladnú prepravu medzi oboma krajinami. Spoločnosť Eurotunnel, ktorá podmorský železničný tunel prevádzkuje, už dvakrát požiadala súd vo francúzskom meste Lille, aby tábor neďaleko vchodu do tunela zrušil.
Podľa Eurotunnelu tábor slúži ako základňa pre tisíce imigrantov, ktorí sa pokúšajú o ilegálny prechod do Británie a využívajú ho aj kriminálne živly, ktoré pašujú nelegálnych imigrantov na Britské ostrovy.
Charakter tábora sa od jeho otvorenia pred troma rokmi radikálne zmenil. Pôvodne bol totiž zriadený pre rodiny kosovských utečencov, no dnes sú tam väčšinou mladí muži, ktorí majú jediný cieľ - dostať sa do Británie.