BRUSEL, TEL AVIV. Nacistický líder Adolf Hitler mohol mať židovských alebo afrických predkov. Má to dokazovať analýza vzoriek DNA od jeho 39 príbuzných.
Tvrdí to belgický týždenník Knack. O tom, že Hitler mohol mať židovských predkov, sa špekuluje už roky, hoci žiadny seriózny historik sa pod tento názor nepodpísal.
Dôkaz: testy DNA
Novinár Jean-Paul Mulders a historik Marc Vermeeren však tvrdia, že teraz majú túto špekuláciu podloženú aj DNA testami. V priebehu roka dali urobiť analýzu DNA Hitlerových príbuzných z Európy aj Spojených štátov. Ukázalo sa, že ich DNA obsahuje chromozóm, ktorý je veľmi vzácny u ľudí zo západnej Európy. Je však rozšírený medzi berberskými kmeňmi zo Severnej Afriky či medzi aškenázskymi aj sefardskými židmi.
V časopise Knack sa píše, že všetky vzorky sa skúmali v prísnych laboratórnych podmienkach. Na inom mieste zase, že vzorku jedného z príbuzných získali zo slín z vreckovky, ktorú zahodil.
Mulders si myslí, že jeho výskum dokazuje, že z otcovej strany mal Hitler „neárijských“ predkov. Hitlerov otec bol nemanželským dieťaťom a meno jeho otca nezapísali ani do rodného listu. Existujú názory, že Hitlerova stará mama otehotnela so židovským mužom, pre ktorého rodinu pracovala ako služobná.
Britský historik Ian Kershaw však napísal, že v Grazi, kde žila, neboli v tom čase žiadne židovské rodiny, keďže židov z mesta vyhostili ešte v 15. storočí. Hitlerova stará mama sa neskôr vydala, a Hitlerov otec jej manžela označil za svojho biologického otca.
Rodina? Pre vodcu citlivá téma
Faktom je, že Hitler bol na svoju rodinnú históriu citlivý a nechcel o nej hovoriť. Wiesenthalovo centrum tvrdí, že jeho tajnostkárstvo vyplývalo z toho, že v jeho rodine boli pomerne časté duševné choroby, a to by mohlo uškodiť jeho politickej kariére.
Hitlerove choré predstavy o čistote nemeckej rasy rátali tiež s „elimináciou“ duševne chorých, retardovaných či telesne postihnutých.