PHOENIX, BRATISLAVA. V roku 2000 prehral republikánske primárky s Georgeom W. Bushom. O osem rokov neskôr ho republikáni za prezidenta nominovali, prehral však vo voľbách s demokratom Barackom Obamom. Nevzdal sa.
V utorok John McCain dokázal, že v Arizone je stále populárny a patrí aspoň do Senátu. Vyhral republikánsku nomináciu na senátora v Arizone, ktorá mu otvára cestu k piatemu mandátu. Aj za cenu, že sa vzdal svojich skorších postojov.
Veľa peňazí a veľa otočiek
Bývalý príslušník námorných síl sa z oslabeného kandidáta vypracoval v kampani pred republikánskymi primárkami na jasného favorita. Po sčítaní väčšiny hlasov smeroval McCain podľa serveru Politico k víťazstvu dva k jednej a viedol vo všetkých arizonských okrskoch.
Prezident verzus senátor. Nevyzerá to ako férový boj. Ak tým senátorom nie je John McCain.
Paul Babeu, arizonský šerif z McCainovho šotu
Porazil tak kandidáta Johna D. Haywortha, bývalého kongresmana a rozhlasového moderátora, ktorý sa označoval za „konzistentného konzervatívca“. McCaina však víťazstvo stálo nielen 21 miliónov dolárov minutých na kampaň, ale aj názorové otočky, ktoré zaskočili jeho umiernených priaznivcov.
Hoci pred dvoma rokmi McCain kandidoval proti Barackovi Obamovi, štvornásobný senátor bol známy spoluprácou s demokratmi. V roku 2005 pripravil spolu so senátorom Tedom Kennedym neúspešnú reformu imigračných zákonov, ktorú časť republikánov nazvala „amnestiou“. Plot proti imigrantom, ktorý rastie na hranici Arizony s Mexikom, označil pred tromi rokmi za zbytočný.
Dokončite múr, hovorí teraz
V kampani pred tohtoročnými primárkami však dlhoročný politik otočil. Keď ho republikánsky rival Hayworth v televíznych šotoch zobrazoval ako ľavicového milovníka prisťahovalcov, McCain pritvrdil.
Jeden zo svojich volebných šotov nakrútil priamo na hranici. Pri rozostavanom múre s miestnym šerifom vyzval federálnu vládu, aby ho konečne dokončila. A na podpore šiestich arizonských šerifov postavil aj ďalší šot. „Je to upútavka na film o drsnej pohraničnej stráži, ktorá ide po mexickom gangu?“ opýtal sa na webe CNN expert na reklamu Adam Hanft.
McCainovi pomohlo aj to, že do kampane zapojil svoju bývalú kandidátku na viceprezidentku Sarah Palinovú, populárnu u ultrakonzervatívcov, a že protikandidáta Haywortha onálepkoval ako neschopného.
Ovplyvnila ho Tea Party
Prečo musel McCain otočiť? Arizona má dnes zo všetkých amerických štátov najtvrdšiu politiku proti imigrantom. Zastávať sa ich, sa u republikánov rovná politickej samovražde.
A od zvolenia Baracka Obamu za prezidenta navyše na pravici silnie hnutie Tea Party, ktoré mobilizuje proti jeho iniciatívam od zdravotníckej reformy až po práva gayov. McCain mu pod tlakom Haywortha ustúpil.
Hoci časť analytikov verí, že ak sa bude Obamovi dariť, McCain sa vráti k umiernenosti, je možné, že pri sľuboch z kampane zostane.
Ako hovorí v šote jeden z McCainových šerifov: „Prezident Obama ochranu našej hranice neuveriteľne sťažil. Ale Arizona má senátora, s odvahou a povahou, ktorý sa postaví proti prezidentovi, čo sa mýli.“
Novembrové voľby rozhodnú o rovnováhe moci
MIAMI. Líderskú pozíciu v republikánskych primárkach do Senátu získal v americkom štáte Arizone veterán John McCain, ktorý rozhodujúco viedol nad vyzývateľom J.D. Hayworthom. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.
McCain - vojnový veterán, štvornásobný senátor a kandidát na prezidentský úrad vo voľbách proti Barackovi Obamovi v roku 2008 - po spočítaní viac ako dvoch tretín hlasov viedol nad bývalým kongresmanom a moderátorom Hayworthom v pomere hlasov 56 percent ku 32 percentám.
Primárky demokratov v americkom štáte Florida vyhral Kendrick Meek, ktorý bude v novembrových voľbách bojovať o kreslo v Senáte s víťazom republikánskeho výberu Marcom Rubiom.
Florida patrí k tým americkým štátom, v ktorých môžu voliči rozhodnúť o rovnováhe moci v novembrových kongresových voľbách a o osude Obamovej legislatívy.
V primárkach na guvernéra Floridy vyhral medzi demokratmi bez problémov hlavný finančný úradník štátu Alex Sink, ktorý bude čeliť republikánovi Rickovi Scottovi.
O republikánskych kandidátoch do Senátu sa ešte nerozhodlo na Aljaške. Súčasná senátorka Lisa Murkowská bola tesne za vyzývateľom Joeom Millerom, podporovaným bývalou guvernérkou Aljašky a kandidátkou na viceprezidentku Sarah Palinová.
Podľa predbežných výsledkov z Vermontu vyhral demokratické primárky v tomto štáte Patrick Leahy, ktorý zdolal svojho rivala Daniela Freilicha.
tasr