MOSKVA.
Putin, ktorý v minulosti v súvislosti s globálnym otepľovaním žartoval, že Rusi si budú kupovať menej kožuchov, navštívil dnes vedeckovýskumnú stanicu na ostrove Samojlovskij v delte sibírskej rieky Lena.
"Klíma sa mení. Tento rok sme to pochopili, keď sme čelili udalostiam, ktoré vyústili v požiare," povedal klimatológom. Stanicu otvorili v roku 1998, aby skúmala topenie sa sibírskeho permafrostu - trvalo zamrznutej pôdy.
Hoci je podľa expertov nemožné spájať individuálne zmeny v počasí s klimatickými zmenami, vlna horúčav naznačila posun v pohľade na riziká globálneho otepľovania medzi severnými krajinami, ako sú Rusko, Kanada či severské štáty.
Putin oblečený v teplej vetrovke povedal vedcom v polárnej tundre, že ešte stále čaká na odpoveď, či je globálna zmena klímy výsledkom ľudskej činnosti, alebo či "Zem žije svoj vlastný život a dýcha".
Vedci hovoria, že topiaci sa sibírsky permafrost, ktorý dosahuje do hĺbky až 1,5 kilometra pod zem, urýchli proces globálneho otepľovania, keďže do atmosféry Zeme sú uvoľňované obrovské množstvá metánu.
Lietadlo ruského premiéra dnes pre zlé počasie nemohlo pristáť v arktickom meste Noriľsk, ako bolo naplávané, odklonili ho do dediny Chatanga, približne 1300 kilometrov na severovýchod od Noriľska. Odtiaľ bude premiér pokračovať v niekoľkodňovej ceste po východnej Sibíri a ruskom Ďalekom východe, informoval reportérov jeho hovorca Dmitrij Peskov.
Informovali agentúry Reuters a AP.