BERLíN. Nemecký minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg oboznámil dnes členov frakcií koaličných strán o svojom zámere znížiť početný stav príslušníkov Bundeswehru o tretinu, čo predstavuje najzásadnejšiu zmenu v 55-ročnej histórii ozbrojených síl spolkovej republiky.
O plánoch, o ktorých nemecké médiá špekulovali už niekoľko mesiacov, informoval šéf rezortu obrany počas uplynulého víkendu kancelárku Angelu Merkelovú.
Podľa jeho predstáv by sa aj branná povinnosť mala stať v Nemecku minulosťou, čomu je šéfka vlády otvorená, avšak k modelu reformy ozbrojených síl ako takému sa však zatiaľ nevyjadrila.
Problémom v súvislosti s brannou povinnosťou sa ukazuje byť to, že v prípade skončenia vojenskej prezenčnej služby by odpadla aj tzv. civilná služba v rôznych sociálnych zariadeniach. A s tým už teraz avizujú nemalé problémy - kvôli chýbajúcim silám - rôzne charitatívne organizácie.
Guttenberg prezentoval expertom koaličných strán celkove päť modelov, avšak jasne dal najavo svoju prioritu: početný stav ozbrojených síl by sa mal znížiť zo súčasných 252.000 na 163.500 vojakov. Pri zohľadnení demografického vývoja sa však tento môže pohybovať až do hranice 180.000 vojakov, pripustil minister.
Branná povinnosť by zostala zakotvená v ústave krajiny, ale mladí muži by už proti svojej vôli nemuseli nastupovať na vojenskú prezenčnú alebo inú službu. Minister by ju chcel nahradiť dobrovoľnou v trvaní 12-23 mesiacov - jej hlavným cieľom by malo byť získavanie novicov pre profesionálnu armádu. Dvere otvorené by do nej mali mať v budúcnosti aj ženy - dobrovoľníčky.
Na ministra čaká aj v radoch koalície ešte nemálo lobovania za tieto predstavy, pretože aj v stranách únie CDU/CSU sú reakcie na zrušenie brannej povinnosti veľmi rozdielne.